bu-gazeteler-bitkiye-donusuyor

Bu Gazeteler Bitkiye Dönüşüyor


Japonya’da uygulanan yepyeni bir yöntem tüm ezberleri bozuyor! Ülkede yayımlanan günlük gazetelerden bir tanesi bitkiye dönüşüyor!

Dünya ve doğal yaşam alanlarımız her geçen gün farklılaşarak gitgide büyük bir değişim gösteriyor. İnsan, kendi yaşam alanları üzerinde kurduğu egemenliği sonsuz kılabilmek için birçok yaşamsal kaynağı görmezden gelmeye başladı. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar, insanı ve doğal yaşamı tamiri güç bir çıkmazın içine çekmeye başladı. Çevreci grupların ve çeşitli kuruluşların çabaları ise bir yere kadar dayanabilir oldu. Fakat egemen güç, doğal yaşamın kendi etrafındaki gelişimine bir yere kadar müsaade veriyor.

Japonya’da uygulanan bir yöntem ise tüm bu ezberleri bir anda bozdu. Ülkede yayımlanan günlük gazetelerden biri, birçok şeyi temelden sorgulamamızı sağlayacak bir niteliğe sahip. Bitkiye dönüşen gazeteler ile tanışmaya hazır mısınız?

Sadece tüketime dayalı sürdürülen hayat, her geçen gün yaşam alanlarımızı biraz daha işgal etmeye başladı. Fakat Japonya’da hayata geçirilen bir uygulama bu duruma muhteşem bir umut alanı yaratmış oldu. Ülkenin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan Mainichi Shimbunsha adlı gazete, klasik gazetelerden çok daha farklı olarak bitkisel bir kaynaktan üretildi.

Yani gazeteyi okuduktan sonra toprağa gömdüğünüz zaman kısa bir süre sonra kendi ana maddesi olan bitkilerin yeşermeye başladığını görebilmeniz mümkün oluyor. Ayrıca gazetede kullanılan mürekkepler sebze kaynaklı olduğu için tohum görevi gören gazeteye gübre etkisi de var.

Bir önceki yazımız olan Prezervatif Kullanarak Makyaj Yaptı başlıklı makalemizde magazin ve makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

87
83 paylasim, 87 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı