buzullar-eridigi-zaman-dunya-nasil-gorunurdu-1-1

Buzullar Eridiği Zaman Dünya Nasıl Görünürdü?


Hayranlıkla izlediğimiz Hollywood filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız buzulların erimesi sonucunda ortaya çıkan insanlığı tehdit eden felaket senaryoları ya gerçek olursa?  Dünya üzerinde bulunan tüm buzullar erirse, sizce dünya nasıl görünürdü? Hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz bile, artık merak edeceğiniz kesin. 🙂

Genellikle filmlerde görmeye alıştığımız ve çevrecilerin sık sık söz ettiği doğal felaketlerden biri de, dünya genelinde yer alan tüm buzulların erimesidir. Günümüzde yavaş yavaş eriyen ve buna bağlı olarak iklimlerde meydana gelen değişiklikler artık insanlar tarafından da fark edilmektedir. Diyelim ki, bu felaket senaryosu gerçekleşti! Dünya üzerinde bulunan tüm buzullar eridi. Böyle bir şey olsaydı eğer bu durumda bizi neler bekliyor olurdu? Peki ya Dünya? Dünya nasıl bir görüntüye bürünürdü? İşte bu görüntüyü sizlere göstermek istedik.

  • İlk olarak dünyadaki tüm buzulların erimesinden sonra deniz suyu seviyesinin hızla artacağını belirtmek isteriz. Yani şuan ki seviyesinden 65 metre daha yüksek olacağını söylemek mümkün. Bu duruma bağlı olarak ise deniz seviyesinde ve denizden 65 metreden daha az yükseklikteki tüm kara parçalarının hepsi kaçınılmaz son olarak sular altında kalacak.
  • Dünya üzerinde şuanda 14 derece olan ortalama sıcaklık derecesi, 26 dereceye kadar çıkacak ve bu değişim ile birlikte kuraklıklar çok daha fazla görünecektir.  Tabi bilim insanları bu ihtimallerin en kötü şartlarda 5 bin yılda buzulların eriyebileceğini söylemektedir. Günümüzdeki fosil yakıtlar, fabrikalar ve santraller gibi pek çok etken üzerinde gerekli önlemler alınmazsa, bu zaman daha kısada olabilir.

Tüm buzullar eridiği zaman dünyada üzerinde şekillenen kıtaların, bu felaket sonrasında nasıl bir görüntüye sahip olacağını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Klozete Asla Atılmayacak Maddeler başlıklı makalemizde pratik bilgiler ve temizlik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

107
102 paylasim, 107 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı