calisanlarin-formunu-koruma-yollari

Çalışanların Formunu Koruma Yolları


Çalışan kişilerin en büyük sorunu zamandır ve yoğun bir iş temposunun ardından formda kalmak ve kilolarını kontrol altına almak için spora, egzersize vakit ayıramamaktan şikayet etmemek imkansız çalışanlar için. Yoğun bir tempoda çalışırken özellikle devamlı bilgisayar başında saatlerce hareket etmeden çalışanların dikkat etmesi ve uygulaması gereken bazı tüyolarla Çalışanların Formunu Koruma Yolları aslında o kadar da zor değildir.

İŞ YERİNE GİDERKEN YÜRÜYÜN

İş yerine giderken yürünür mü demeyin mesafeniz uygunsa yürüyerek ya da toplu taşıma araçları ile iş yerine gitmek özellikle sabahları yaşanan yoğun trafik stresini çekmemenizi sağlar ve hareket halinde olacağınızdan daha sağlıklı olmanıza destek olur. Maalesef yakıt fiyatlarının gittikçe arttığını düşünürsek hem bütçenizin hem de sağlığınızın bu durumdan olumlu etkilenmesi söz konusudur.calisanlarin-formunu-koruma-yollari-01

MASANIZIN ÜZERİNDE MUTLAKA ŞU ŞİŞENİZ BULUNSUN

Gün içerisinde çalışma temposundan dolayı eminim birçok kişi su içmeyi ihmal ediyordur hatta sıcak gelen bir içeceğiniz bile o an adapte olduğunuz bir işten dolayı unutup soğuttuğunuz bile oluyordur. Ancak bütün gün hareketsiz bir vücudun toksinleri atmasını sağlayacak en büyük yardımcılarından bir sudur. Eğer su içmeyi unutuyorum diyorsanız mutlaka masanız üzerinde bir su matarası ya da şu şişesi bulundurun. Kilo vermenizde yardımcı olacak olan su odaklanmanız konusunda da size destek olacağını unutmayın. Günde mutlaka 2-3 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

ÖĞLE ARASINDA KAÇAMAK YAPIN

Öğle aralarındaki zamanları kullanarak iş yerindeki bir arkadaşınızla birlikte yarım saat bir yürüyüş yapmak sizi hem işin stresinden biraz uzaklaştıracağı gibi hem de zihninizin berraklaşmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapanların daha yaratıcı olduğu konusunda yapılan araştırmaları bir kenara atmamak lazım. 😉

ŞEKERLİ GIDALAR TÜKETMEKTEN KAÇININ

Genellikle çalışırken çay, kahve, hazır içeceklerin aşırı derecede tüketilmesi kaçınılmazdır. Hazır içecekleri tüketmekten kaçınırken, çay ve kahve içerken şekersiz tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz çay ve kahveyi şekerli içmeniz halinde size kalori olarak geri dönmekte olup, şekerin vücutta birçok hastalığa neden olduğunu ve vücudu yaşlandırmaya sebep olan etkenler içerisinde olduğunu unutmamak gerekir.

calisanlarin-formunu-koruma-yollari-02İŞ YERİNDE SIK SIK HAREKET ETMEYİ İHMAL ETMEYİN

Sürekli oturarak bilgisayar başında çalışan kişilerin en sık şikayet ettiği rahatsızlıklar biri bel ve sırt ağrıları olmasının yanı sıra elbette ki kilo alımının hızlanmasıdır. Sürekli oturarak hareketsiz kalmak daha başka rahatsızlıkları da beraberinde getireceğinden sık sık kalkın ve iş yerinizde ufak turlar atarak ya da çay, kahvenizi kendiniz almaya giderek hem hareket etmiş olursunuz hem de kendinize ufak molalar vererek beyninizin de dinlenmesini sağlarsınız. Otururken bile ufak egzersizler ile sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

SAĞLIKLI ve DENGELİ BESLENİN

Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin sağlıklı karbonhidrat içerisinde yer alan gıdalar olmasına özen göstererek ve protein ağırlıklı beslenmenizi sağlayarak hem sağlıklı bir vücuda zemin hazırlayarak hem de kilolarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Aşılama Yöntemi başlıklı makalemizde gebelikte aşılama, gebelikte aşılama nasıl yapılır ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
90 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir