canan-karatay-bal-icin-uyardi

Canan Karatay ‘Bal’ İçin Uyardı!


Bal yerseniz ömrünüz kısalır mı? Şaşırdınız değil mi? Dr. Canan Karatay bu soruya bakın ne cevap vermiş.

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 2.Karadeniz Kitap Fuarı’na katılan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yapılan bu fuarda ‘Yaşam Boyu Sağlık’ konu başlıklı bir söyleşi yaptı. Doktor Canan Karatay, uzun ömürlü yaşamanın sırlarını paylaştı.

BU YAĞ TÜRLERİNE DİKKAT!

Doktor Canan Karatay, uzun ve sağlıklı yaşamak için, yağ çeşitlerine dikkat edilmesi gerektiğimi vurguladı. Doğada bulunan 2 tür yağın çok tehlikeli olduğunu belirten Dr. Canan Karatay, bu yağların ilki trigliserit adındaki yağlar olduğunu söyledi. Trigliserit, yağlar arasında en tehlikeli olandır. Bir diğeri ise trans yağdır. Kanser hastalığı da dahil olmak üzere bütün hastalıkların başı trans yağlardır diye vurgulayan Dr. Canan Karatay, vatandaşların hasta olmamak için bu yağ türlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

EKMEK TÜKETİMİ AZALTILMALI

Söyleşide ekmek tüketimi hakkında da bilgi veren Dr. Canan Karatay, un haline gelmiş ve işlenmiş bütün ekmeklerin vücuda şeker olarak girdiğini belirtti. Kepek ekmeği ile normal buğday ekmeği arasında hiçbir farkın olmadığını söyleyen Dr. Canan Karatay, ekmek tüketiminin ülkemizde oldukça fazla olduğunu bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Hastalıkları tetikleyen bir unsurunda ekmek olduğunu söylemek mümkün. Ekmek tüketiminin en aza indirilmesi için vatandaşlar özel çaba göstermeli. Ekmek tüketimi azalırsa Alzheimer hastalığına yakalanma riski de azalacaktır diyen Dr. Canan Karatay, mümkün olduğu kadar ekmek tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

SIVI ŞEKERDİR VÜCUDA ZARARI VARDIR

Bal tüketimi konusunda da oldukça önemli açıklamalar yapan Dr. Canan Karatay, ömrünüzün kısalmasını istemiyorsanız kesinlikle bal yememelisiniz diyerek herkesi şaşırtan ifadelerde bulundu. Bal ve pekmez Dr. Canan Karatay’ın gözünde sıvı şekerdir. Ve bu şekerin vücuda zararı vardır. Sağlıklı bir birey olmak için, köy tereyağları ve soğuk sıkım zeytinyağlarının bolca tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Canan Karatay, vatandaşların özellikle uzun ömürlü yaşamak için günde en az 30 adet zeytin tüketmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan İktidarsızlığın Çaresi: Kereviz başlıklı makalemizde cinsellik, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

88
86 paylasim, 88 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı