Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Çene Ağrısı Nedir Ve Neden Olur?

Çene Ağrısı Nedir Ve Neden Olur?

Çene ağrısı nedir ve neden olur;  öncelikle ağrıların başında çene eklemi rahatsızlıkları, çene kayması, çene kemiği eğriliği (yamukluğu) ve trigeminal nevralji denilen ( yüz ağrısı ) olarak açıklanabilmektedir.

 

Çene ağrısı için yapılabileceklerin başında; diş hekimi, ortopedi, beyin cerrahisi ve Nöroloji bölümlerinden randevu alınarak muayene olunması gerekmektedir. Çene eklemi rahatsızlıkları ile ilgili çekilen röntgende, ağrıya sebebiyet veren problem bulunarak ilgili tedaviye başlanmalıdır. Bunun yanı sıra; Trigeminal Nevralji olarak betimlenen şiddetli bir şekilde yüzün bir kısmına vuran ağrı ise genelikle 55-60 yaşlar arasında görülmekte olup, yine 18-45 yaş aralığında da çok nadiren gözlemlenebilmektedir.

 

Trigeminal sinirin, yüze baskı yapması üzerine oluşan bu ağrıyı, hastalar şimdiye kadar gördükleri en şiddetli ağrı olarak tanımlamakla birlikte, yapılan istatistiklere göre; 10 üzerinden 9 puana ulaştığı gözlemlenebilmektedir. Trigeminal Nevralji’yi tetikleyen durumlar ise; yüze dokunma, diş fırçalama, depresyon bozukluğu (tanı piskiyatrik ise),kişinin aşırı sıcak ortam ve aşırı soğuk ortamda bulunma durumudur.

 

Çene ağrılarında bir diğer unsur; çene kayması olarak nitelendirilebilir. Bu durumla karşılaşıldığında kişinin çenesi yuvadan ( ağız yapısından) dışarıya sarkar ve kişi ağzını oynatamaz bir hal alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılacak tek şey, hemen en yakın acil servise başvurulup, hekimin hastaya müdahale etmesidir. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir.

 

Çene eklemi rahatsızlıklarını oluşturan bir diğer unsur da; kişinin dövüş sporları (kick box, box, tekwando, karate, vb.) ile uğraşıyor olmasıdır. Haliyle, baş bölgemiz darbe almaya çok yatkın olmakla beraber, korunmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bölgemizdir. Eğer böyle tehlikeli spor tutkularına sahipsek, çok dikkatli olmamız gerekmektedir.

 

Yine, çene bölgesinde bulunan sinirlerimiz ve kaslarımız ise çok zorlama durumunda hasar görebilir ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden besinleri tüketirken dikkatli bir şekilde tüketmeli ve çenemizi zorlamamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Batması Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde tırnak batması, tırnak batması neden olur ve tırnak batması tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz