Çene Ağrısı Nedir Ve Neden Olur?


Çene ağrısı nedir ve neden olur;  öncelikle ağrıların başında çene eklemi rahatsızlıkları, çene kayması, çene kemiği eğriliği (yamukluğu) ve trigeminal nevralji denilen ( yüz ağrısı ) olarak açıklanabilmektedir.

Çene ağrısı için yapılabileceklerin başında; diş hekimi, ortopedi, beyin cerrahisi ve Nöroloji bölümlerinden randevu alınarak muayene olunması gerekmektedir. Çene eklemi rahatsızlıkları ile ilgili çekilen röntgende, ağrıya sebebiyet veren problem bulunarak ilgili tedaviye başlanmalıdır. Bunun yanı sıra; Trigeminal Nevralji olarak betimlenen şiddetli bir şekilde yüzün bir kısmına vuran ağrı ise genelikle 55-60 yaşlar arasında görülmekte olup, yine 18-45 yaş aralığında da çok nadiren gözlemlenebilmektedir.

Trigeminal sinirin, yüze baskı yapması üzerine oluşan bu ağrıyı, hastalar şimdiye kadar gördükleri en şiddetli ağrı olarak tanımlamakla birlikte, yapılan istatistiklere göre; 10 üzerinden 9 puana ulaştığı gözlemlenebilmektedir. Trigeminal Nevralji’yi tetikleyen durumlar ise; yüze dokunma, diş fırçalama, depresyon bozukluğu (tanı piskiyatrik ise),kişinin aşırı sıcak ortam ve aşırı soğuk ortamda bulunma durumudur.

Çene ağrılarında bir diğer unsur; çene kayması olarak nitelendirilebilir. Bu durumla karşılaşıldığında kişinin çenesi yuvadan ( ağız yapısından) dışarıya sarkar ve kişi ağzını oynatamaz bir hal alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılacak tek şey, hemen en yakın acil servise başvurulup, hekimin hastaya müdahale etmesidir. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir.

Çene eklemi rahatsızlıklarını oluşturan bir diğer unsur da; kişinin dövüş sporları (kick box, box, tekwando, karate, vb.) ile uğraşıyor olmasıdır. Haliyle, baş bölgemiz darbe almaya çok yatkın olmakla beraber, korunmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bölgemizdir. Eğer böyle tehlikeli spor tutkularına sahipsek, çok dikkatli olmamız gerekmektedir.

Yine, çene bölgesinde bulunan sinirlerimiz ve kaslarımız ise çok zorlama durumunda hasar görebilir ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden besinleri tüketirken dikkatli bir şekilde tüketmeli ve çenemizi zorlamamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Batması Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde sağlık ve tırnak batması hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
86 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı