cevizin-faydalari

Cevizin Faydaları


Ceviz’in faydalarından öncüsü kalp ve damar ile ilgili hastalıkların önünde sizi bir zırh gibi korumasıdır. Her yemekten sonra birkaç ceviz tüketilmesinin damarların tıkanmasına engel olduğunu uzmanlar tarafından söylenmektedir.  Uzmanların uğraşı sonucu ortaya çıkan diğer bir sonuç ise cevizin damarların esnek yapısına kalıcılık sağladığı gözlemlenmiştir. Ceviz içerisini sakladığı antioksidan ile kalp içerisindeki zararlı maddeleri yok ederek vücudu tehlikeli virüslerden korur, kalbin  sorunları riskini çok büyük ölçüde azaltmış olmaktadır.

İnsan vücudu Omega yağına ihtiyaç duyar ve bunu kendi başına üretemez. Ceviz  içerisinde bulunan bol miktarda Omega 3 yağı bu ihtiyacımızı en doğal yollardan karşılayabilecek doğanın bize sunduğu mükemmel bir ihtiyaçtır ki Çünkü vücudumuzun önemli bir demir ihtiyacını da karşılayabilecek bir besin kaynağıdır. Bu kadar ciddi besin değeri taşıyan Ceviz tabi ki çok fazla tüketilmesi de doğru değildir, bu durum farklı sorunlar ile karşılaşmamızda neden olabilmektedir..

Ceviz Diyabet hastalıkları, cilt sorunları, kolesterole faydaları, kemiklerin güçlenmesi ve kanser hastalığına karşı vücudun direncini arttırmasının yanında beyin içinde birçok olumlu yönde özellikleri bulunmaktadır.

Hastalıklardan uzak sevdikleriniz ile beraber sağlıklı ve mutlu günler dileği ile…

Bir önceki yazımız olan Ofis Çalışanları Neden Kilo Alır? başlıklı makalemizde diyet ve kilo aldıran besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

71
65 Paylaşım, 71 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Cevizi suya koyup biraz beklettikten sonra suyu içerek cevizide yiyerek kisa bir sürede kolesterolümü kontrol altına almıştım gerçekten çok faydalı