chia-tohumunun-faydalari

Chia Tohumunun Faydaları ve Tüketimi


Chia Tohumu Latincede Salvia Hispanica bilinen adıyla en çok Guatemala ve Meksika’ da yetiştirilmesiyle bilinmektedir. Chia Tohumunun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır ve en çok bilinen faydalarının arasında kalsiyum bakımından zengin olması ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olması, sindirim sistemini güçlendirmesi açısından oldukça yararlıdır. Ayrıca zayıflamak için de etkisi olan chia tohumu içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler ile de birçok fayda sağlamaktadır.

Chia Tohumunun Faydaları ve Tüketimi
chia-tohumunun-faydalari-ve-tuketimi-01
Chia Tohumunun Faydaları

# Bağırsaklarda mevcut olan probiyotik bakterilerin gelişmesini ve bağırsakların yapısını destekleyerek, yüksek lif oranına sahip olmasıyla sindirim sistemini rahatlatarak kolay dışkılamaya yardımcı olur.

# İçeriğinde bol miktarda A, B, D ve E vitaminlerinin bulunmasının yanı sıra kükürt, iyot, magnezyum, manganez, demir mineralleriyle linoleik asit içerir.

# Lif açısından zengin olan bir bitki olması nedeniyle vücudun doğal kan şekerini dengeleme özelliği ile fayda sağlar.

# Kan şekerini dengeleme özelliği ile diyabete rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

# Chia tohumunun %14 proteinlerden meydana gelmektedir. Ve proteinin yüksek miktarda olması iştahı azaltmayı destekler.

# İçeriğinde bulunan yağın %25’lik kısmını omega-3 asitleri oluşturduğundan beyni korumanın yanı sıra yapılan araştırmalarla kanser hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmiştir.

# Enerji verici özelliği ise bir hayli dikkat çekmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre enerji içecekleri ve chia tohumunun aynı değerlerde enerjiyi sağladığı da ortaya konulmuştur.

# Zayıflamak için yaygın olan chia tohumu, metabolizmanın hızlanmasına destek olarak, özellikle karın bölgesindeki yağ oluşmasını engelliyor.

# Chia tohumu kan basıncını normal seviyeye çekerek, kötü kolesterolü düşürür ve kalbi koruyarak kalp krizi geçirme olasılık riskini minimize eder.

# Zayıflamak isteyenlerin özellikle tercih ettiği chia tohumu uzun süre tok tutmayı sağlar ve zayıflamak bu sayede daha rahat gerçekleşebilir.

Chia Tohumunun Tüketimi:
chia-tohumunun-faydalari-ve-tuketimi-02

Chia tohumunu isterseniz hazırladığınız salatalara ekleyebileceğiniz gibi yemeklerinize de sağlık açısından fayda sağlaması için ekleyebilirsiniz. Son zamanlarda popüler olan ve sıkça gördüğünüz chia tohumlu pudingler hazırlayarak sevdiklerinize de chia tohumunun faydalarından yararlanmalarını sağlayabilirsiniz. Chia tohumunun günlük olarak tüketimi maksimum 2 yemek kaşığıdır. Sade olarak chia tohumunu tüketmek isterseniz kahvaltı sonrasında 1 su bardağı suyun içerisine 1 çorba kaşığı kadar ekleyerek 30 dakika beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurt, yulaf gibi çiğ yiyeceklerin içerisine de bir miktar chia tohumu ekleyerek tüketimini sağlayabilirsiniz.

Chia Tohumunun Faydaları ve Tüketimi konusunda dikkatli olmanız gereken bazı noktalar ise;

# Çok aşırı tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Aşırı derece tüketmek bağımlılık yapabilir.

# Hamilelik döneminde oluşabilecek gaz problemleri ve farklı rahatsızlıklar nedeniyle tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

# Şişkinlik ve aşırı gaz oluşumu yaratabileceğinden tüketirken ölçüyü kaçırmamanızda fayda var.

# Ender de olsa bazı kişilerde bulantı, şişkinlik, deride dökülme, kusma, bulantı gibi alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir.

# Kullandığınız düzenli bir ilaç var ise chia tohumu tüketiminde doktorunuza danışmalısınız. Bazı ilaçlarla etkileşime girmesi kaçınılmaz olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri başlıklı makalemizde diyet, kilo verme yöntemleri ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
89 Paylaşım, 92 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir