cildiniz-hassas-mi

Cildiniz Hassas Mı?


Cildiniz kozmetik ürünlere haddinden fazla kızararak, yanarak veya karıncalanarak mı tepki veriyor? Bazı ortamlarda cildiniz mi kuruyor, kaşınıyor veya pul pul dökülmeye mi başlıyor? Cevabınız evet ise bu yazıyı okumaya devam edin.

Cildinizin Hassas Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin sayısı, normal cilt tipine sahip olan kişilerden çok daha fazladır. Kadınların %69’u, erkeklerin ise %64’ü hassas cilt tipine sahiptir. Yüz ise cilt hassasiyetinin en çok gözlemlendiği alandır. Fakat bu hassasiyet, vücudun herhangi bir yerinde de görülebilmektedir.

Hassas Ciltler Niçin Her Şeye Tepki Gösteriyor?

Dermatologlar, hassas cildin en dışta kalan yüzeyinde sinirlerin normalden çok daha duyarlı olduklarını belirtiyorlar. Dolayısıyla hassas ciltler birçok neden ile reaksiyona geçebiliyorlar. Çevresel faktörler bunların başında geliyor. Mesela; ultraviyole ışınlar, rüzgar, soğuk, sıcak hava kirliliği ve nem gibi… Başka bir örnek daha vermek gerekirse; her gün kullandığınız ürünler, kozmetikler ve makyaj malzemeleri de reaksiyon yaşanmasına sebep olabilir. Hatta ve hatta cildinize yakın kullandığınız giysiler bile bu reaksiyonun faktörleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra her gün maruz kaldığınız stres ve yorgunlukta cildinizin hassasiyetini artırabilmektedir.

Vücudunuzdaki stres düzeyi arttığı zaman cilt katmanlarında bulunan sinir uçları birtakım kimyasallar salgılar. İşte bu yüzden ciltte kızarma, kuruluk veya iltihaplı yaralar ile karşılaşırsınız.

Bir sonraki yazımızda hassas ciltlere nasıl bakılması gerektiğine değineceğiz.

Bir önceki yazımız olan Bu Besinler Cildin Düşmanı başlıklı makalemizde cilt bakımı, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

75
70 Paylaşım, 75 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir