cildiniz-yagliysa-bunlari-yapin

Cildiniz Yağlıysa Bunları Yapın


Yağlı cilt problemi çok karşılaşılan bir durumdur. Sanırım bu yüzden normal karşılanıyor. Fakat yağlı cilt problemi sivilce, siyah nokta ve parlama gibi pek çok sıkıntıya sebep oluyor. Uygulayacağınız kolay yöntemler ile yağlı cildinizi çok daha sağlıklı kılabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, birlikte inceleyelim.

Tonik Kullanmayı İhmal Etmeyin

Cildinizi güzel bir şekilde temizledikten sonra mutlaka tonik kullanmanız gerekiyor. Tabi ki yağlı cilt yapısına sahip olduğunuz için kullanacağınız toniğin mutlaka alkol içermeyen bir çeşit olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Cildinizi tonik ile temizlemenin nasıl bir faydasını göreceğinizi merak mı ediyorsunuz? Tonik kullanmak, cildinizin gözeneklerini sıkılaştırdığı için yağ üretimini azaltacaktır.

Yüzünüzü Sık Sık Yıkamayın

Yağlı cilt tipine sahip olan kadınlar hep ‘yüzünü sık sık yıka’ önerisi ile karşı karşıya kalmaktadır. Fakat bu hareket kaçınmanız gereken çok büyük bir yanlış! Cildiniz sürekli yıkandığınız zaman yağ kaybedeceğini düşünebilirsiniz, ancak cilt bu defa çok daha fazla yağ üretmeye çalışacaktır. Uygun cilt temizleyicisi ile sabah ve akşam olmak üzere cildinizi yıkayıp tonik uygulaması ve nemlendirici sürmeniz cildiniz için yeterli olacaktır.

Nemlendirme Önemli

‘Cildim nede olsa yağlı, nemlendirmeye ihtiyacım yok’ diye düşünüyorsanız, çok yanlış düşünüyorsunuz. Nemlendirici kullanmamak cildinize nem kaybettireceği için çok daha fazla yağlanmasına neden olacaktır. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yüzünüzü Nazik Bir Şekilde Temizleyin

Cildinizi temizlerken kese yöntemiyle temizlemekten veya sert hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu uygulamanın cildinizdeki yağı temizleyip, cildinizi tamamen arındıracağı düşüncesi son derece yanlıştır. Cildinizi uygun ürünler kullanarak nazik bir şekilde temizlemelisiniz.

Beslenmeye Dikkat

Beslenmenin cilt güzelliği üzerine etkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Yağlı ciltler ise sivilce oluşumuna zemin hazırlayan besinleri tüketmekten kaçınmalıdır. Daha çok sağlıklı yiyecekler tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Cildinizle Oynamaktan Kaçının

Yağlı ciltlerin sivilce ve siyah nokta gibi can sıkıcı sorunları sık sık olur. Yüzünüzü sürekli elinize götürüp sivilcelerinizle veya siyah noktalarınızla oynamayın. Bu durumun cilt yağlanmasına çözüm olmayacağı gibi, ayrıca yüzünüzde iz kalmasına neden olacaktır. Cildinizi uygun ürünler ile temizlediğiniz zaman uzun vadede tüm bu sorunlardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Maske ve Peeling Yapmanın Faydaları

Her cilt tipine uygun maske ve peelingleri tüm kozmetik mağazalarında kolayca bulabilmeniz mümkün. Haftada 1 veya 2 defa peeling ya da maske uygulaması yapın.  Bu uygulamalar hem cildinizin yağ fazlasına iyi gelecek hem de ölü derilerinizden kurtulmanızı sağlayacak.

Makyaj Temizliğini Sakın Unutmayın

Gece uyumadan önce makyajınızı temizlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Cildinizde kalan fondöten, pudra ve makyaj kalıntıları cildinizin çok daha fazla yağlanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden cildinizi yatmadan önce yağlı cilt tipine uygun olan bir makyaj temizleyici ile mutlaka temizleyin.

Bir önceki yazımız olan Buhar Banyosunun Cilde Faydaları başlıklı makalemizde buhar banyosu, doğal cilt bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

89
84 Paylaşım, 89 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir