Cildinize Gençlik Katan Besinler


Cildin bakımı için ihtiyacı olan bakımları gerçekleştiriyorsunuz ve cildinizin zamana karşı savaşması için gerekli olan özeni gösteriyorsunuz ancak bakımdan daha önemli olan bir nokta tükettiğiniz besinlerin önemi. Beslenme alışkanlıkları cildin yapısını, cildin onarılmasını, cilt sağlığının dengelenmesini, cildin yaşlanma etkilerini azaltmada son derece önemlidir.

Peki, Cildinize Gençlik Katan Besinler neler biliyor musunuz?

Ceviz ve Balık: Vücudumuzun sağlığı için gerekli olan omega-3 yağ asidini içeren ceviz ve balık aynı şekilde cilt sağlığı içinde gereklidir. Gün 5-6 adet tüketeceğiniz ceviz ya da haftada 2 kez tüketeceğiniz balık ile cildinizin elastikiyetini sağlayabilirsiniz.

Kefir: Sağlık açısından birçok faydası bulunan kefir içeriğindeki probiyotik özellikleri ile cildin dostu olan bakteriler ile hem iç hem de dış kısımdan cildin düzenlenmesinde ve onarılmasında etkilidir.

Su: Yaşamınızda edinilmesi gereken en önemli alışkanlıklarından olan su içmenin ihmal edilmemesi ve gün de en az 2 litre su içilmesi cildin nem dengesinin korunmasında ve vücudu toksinlerden arındırmada son derece önemli rol oynar.

Turuncu Sebze ve Meyveler: A vitamini cildin ihtiyacı olan bir vitamin olmakla birlikte turuncu meyve ve sebzelerin (kuru kayısı, hurma, havuç) içerisinde bol miktarda bulunan A vitamini ile cildinizin ihtiyacı olan vitamini sağlar ve cildin zararlı güneş ışınlarına karşı yıpranmasını engeller. Turuncu Sebze ve Meyvelerin güçlü bir antioksidana sahip olması cildin yaşlanma belirtilerine karşı serbest radikallere karşı koruyucu kalkan görevi görür.

Yumurta: Her gün 1 adet tüketeceğiniz yumurta içeriğindeki biotin ve B12 vitaminleri ile cildin elastikiyetinin artmasını sağlar.

Süt ve Süt Ürünleri: Günlük ortalama olarak 2 ya da 4 porsiyon süt veya süt ürünleri içeren besinleri (kefir, yoğurt, ayran, peynir) tüketerek cilt sağlığı için faydalı olan mineraller ve çinko ile cildiniz zamana karşı savaşır.

Kırmızı Et: İçeriğindeki demir ve çinko açısından zengin olan kırmızı eti haftada 2 kez tüketmeniz cilt sağlığınızı korumada ve cildin düzenlenmesinde büyük bir önem taşımaktadır.

Zeytinyağı: Cildin güzellik kaynağı olarak zeytinyağını belirtmezsek olmazdı elbette. 😉 Omega-9 açısından zengin olan zeytinyağı cilt kırışıklıklarına karşı ve cilt sağlığı üzerinde oldukça etkili olup yemeklerinizden, salatalarınızdan ve kahvaltılarınızdan zeytinyağını eksik etmeyin.

Mor Renkli Meyveler: Kan dolaşımını sağlamada etkili olan mor renkli meyveler (yaban mersini, dut, ahududu, böğürtlen) cildin yaşlanmasını geciktirir ve ciltte oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruyucu etki sağlar. Mor renkli meyveler cilt dokusunu besleyerek kılcal damarların korunmasını sağlayarak güçlenmesi için gerekli olan flavonoid içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çay Ağacı Yağının Faydaları başlıklı makalemizde ağız ve diş sağlığı, akne tedavisi ve bitkisel yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
83 Paylaşım, 87 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir