cildinizi-soguk-havadan-korumanin-yollari

Cildinizi Soğuk Havadan Korumanın Yolları


Kış günlerinde toplu taşıma araçları, evler, alışveriş merkezleri ve işyerleri gibi kalabalık alanlar yeteri derecede havalandırılmadığından dolayı klima, elektrikli soba ve kaloriferlerle ısıtılan bu alanlar nemsiz kalır. Bu da cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Bu tahribat hem cildin yumuşaklığı hem de esnekliğini bozmaktadır. Tahribatla ayın zamanda kuruma, çatlama, döküntü, kepeklenme, kanama ve kaşıntı gibi sorunlarda başlar. Bu sorunlar özellikle soğuğa daha çok maruz kalan el, yüz ve dudaklarda meydana gelir. Kış aylarında soğuk havanın ve rüzgarın olumsuz etkilerine bir de sıcak su ile yapılan banyoların etkisi ekleniyor; yalnızca el ve yüz değil, bütün vücut daha da kuruyup sertleşerek sağlığını yitiriyor.

Cildimizi Soğuk Havadan Nasıl Koruyabiliriz?

Soğuk havalar yalnızca kadınları değil, aynı oranda erkekleri de etkisi altına alır. Cildi korumada kadınların dikkati daha fazla olsa da, soğuk havaların tüm etkilerinden aynı biçimde ve oranda erkekler de etkilenmektedir. Dolayısıyla aşağıdaki tavsiyeleri kadınlar kadar erkeklerin de uygulaması gerekir.

İşte o tavsiyeler:

# Düşük orandaki nemi ve kirli havayı barındıran kapalı ortamlardan uzak durmalısınız.

# Cildinizi soğuktan korunmak ve nemini kaybetmemesi sağlamak için eldiven, atkı ve bere gibi cildinizi dış ortamla direkt teması azaltan aksesuarlar kullanmaya özen gösterin.

# Kaloriferli ortamlarda kaloriferlere mutlaka su dolu kaplar koyun. Bu yöntem ortamın neminin korunmasını sağlayacaktır.

# Soğuk havanın göz çevresindeki kırışıklıkları arttırdığı bir gerçektir. Peki, bu durumdan nasıl etkilenmeyiz? Çok basit! Gözlük takarak soğuğa karşı bariyer oluşturmaya çalışın.

# Çok sıcak su ile yıkanmak cildi daha fazla kurutacağı için banyoda cildi kurutmayan banyo köpüğü gibi ürünler tercih etmelisiniz. Ayrıca banyo sonrası vücut sütü ya da nemlendirici kullanmalısınız. Birde kış aylarında banyoda 20 dakikadan fazla durmamaya özen gösterin.

# Yağlı ciltler! Sizde kış aylarında nemlendirici kullanmayı unutmayın.

# Her sabah yüzünüzü yıkayın. Ardından cildinize uygun bir nemlendirici sürün.

# Haftada 1-2 defa yüzü tahriş etmeyen, etkili bir şekilde ölü derilerin atılmasına yardımcı olan peeling uygulamaları yapın.

# Her gün bol bol su tüketin.

# Dudaklarınızın bakımını ihmal etmeyin.

# Doğru beslenin. Neden mi? Çünkü kışın cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri alabilmek için cildin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

# Kış aylarında Omega 3’e daha fazla ihtiyaç duyan cilt için balık tüketmeye özen gösterin.

# Önce sıcak sonraysa soğuk su ile cilde şok etkisi yaratmayı deneyin. Uyandıktan sonra hem ellerinizi hem de yüzünüzü yıkadığınızda sıcak su ile başlanıp durulama aşamasında soğuk su kullanabilirsiniz. Bu uygulama yüzde şok etkisi yaratacağı için kan dolaşımını hızlandıracaktır. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde yağ ve ter bezleri harekete geçecek ve cilt yumuşayacaktır.

# Pul gibi dökülen cilde fondöten uygulamamalısınız. Cildinize düzenli bir şekilde peeling yapın. Özellikle nemlendirici içeren ve güneş koruma faktörü olan fondöten etkisine sahip olan bitkisel kremleri tercih edin.

# Soğuk havalarda yumuşak, pamuklu ve nefes alabilen kumaşlar tercih etmelisiniz. Sentetik yapılı ve cildinizi kaşındıran yünlü veya polyester kumaşlardan uzak durmalısınız. Vücut nefes alamadığı zaman oluşacak terleme, cildinizde tahrişlere neden olacaktır.

# Eğer cildiniz tüm bu koruma yöntemlerine rağmen sağlıklı görünmüyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Ayva Tüketmeniz için 8 Neden başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
95 Paylaşım, 98 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir