cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik

Cildinizi Yaşlandıran 10 Alışkanlık


Uzmanlar birçok kişinin günlük hayatında sıklıkla yaptığı davranışların aslında ciltlerini hızla yaşlandırdığını keşfetmeyi başarmışlardır. Peki, siz gün içerisinde yaptığınız birçok hareket yüzünden aslında yüzünüzü ve vücudunuzu yaşlandırdığınızın farkında oluyor musunuz? Gelin birlikte sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösteren bu hareketlerin neler olduğunu öğrenelim.

 1. 1 Uyku Pozisyonu

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-1

  Yüz üstü, kafanızı tek bir yöne doğru çevirerek uyuyan biriyseniz bu uyku pozisyonu boynunuzda ve omuz kaslarınızda gerginliğe neden olacaktır. Ayrıca beyninizin kan akışı düzeninin de bozulmasına sebep olacaktır. Bu yatış pozisyon sonucunda ortaya çıkan bir diğer etkiler ise göz altındaki morluklar ve yüzdeki şişmeler olacaktır. Hatta yüz şeklinin değişmesi bile mümkündür. Bu yüzden yüz üstü yatmak yerine sırt üstü ya da yan tarafınıza dönük uyumanız çok daha mantıklı olacaktır. Cildiniz için diğer önemli bir noktaysa doğru yastık seçimi olacaktır. Çok yüksek bir yastıkta uyursanız, vücudunuzdaki kan akışı bozulabilir ve boynunuzda daha da fazla kırışıklıklar oluşabilir.

 2. 2 Güneş Gözlüğü Kullanmama

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-13

  Güneşten korunma, sağlıklı cildin en büyük sırrıdır. Aynı zamanda göz çevremizde bulunan deriler çok hassas olduğundan dolayı güneşli ve karlı havalarda güneş gözlüğü kullanmanız gerekir.

 3. 3 Yemek

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-12

  Yemekleri devamlı aynı tarafınızda yiyorsanız, bu yüzünüzün asimetrisini belirgin kılacaktır. Neden mi? Çünkü sürekli yemek yediğiniz yerdeki kaslar güçlenirken, diğer kaslar zayıf kalacaktır.

 4. 4 Telefonla Konuşma

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-11

  Telefonla konuşurken telefonunuzu kulağınız ve omzunuz arasında ellerinizi kullanmadan tutan biriyseniz ve bu durumu bir alışkanlık haline getirmiş durumdaysanız, bu durum boynunuzun kırışmasına ve yanağınızda problemlerin oluşmasına sebebiyet verecektir. olacaktır. Bu yüzden eğer telefonda konuşmanız gerekiyorsa, kulaklık kullanmayı tercih etmelisiniz.

 5. 5 Telefon veya Tablet Kullanımı

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-6

  Telefon ya da tablet kullanırken farkında olmadan kafamızı aşağıya indiririz. Bu pozisyonda durmak göz bezelerinin oluşmasına, boyun ve cilt kırışıklıklarına neden olacaktır. Telefon ya da tabletiniz ile ilgilenirken bu araçları göz hizanızda tutmaya özen gösterin.

 6. 6 Elinizle Çenenize Destek Olmak

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-4

  Bilgisayar ya da çalışma masanızdayken elinizi çenenize koyarak oturmaya alışkınsanız elinizden geldiğince azaltmaya çalışmalısınız. Neden mi? Çünkü cildiniz elastik yapıda olduğundan dolayı bu hareket cildinizde kırışıklıkların oluşmasına neden olacaktır.

 7. 7 Kaş Çatma

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-10

  Hüzün ve üzüntü cildinize zarar veren yüz ifadelerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Nasıl mı? Mesela; çatık kaşlar, gergin yüz hatları ve dudak büzme gibi. Bu yüzden üzüldüğünüz zaman cildinizde bu ifadelerin oluşmaya başladığını hissederseniz hemen gülümsemeye çalışın. 🙂

 8. 8 Uzun Sıcak Duş

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-8

  Sıcak duş bütün kaslarınızı gevşetse bile bunu alışkanlık haline getirmeyin. Neden mi? Cilt sağlığınız için sıcak duş çok zararlıdır. Çünkü uzun saatler boyunca sıcak suyun altında durmak cildin hızla kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olacaktır.

 9. 9 Klima

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-7

  Klima, bulunduğu ortamın havasını kurutur ve nemi yok eder. Bu durum cildin kurumasına neden olur. Bu yüzden klimalı ortamda uzun süre kalmak zorundaysanız bulunduğunuz ortamı nemlendirmeye çalışmanız gerekiyor. Mesela; buhar makineleri ve kaynamış su gibi.

 10. 10 Yastık Kılıfı

  cildinizi-yaslandiran-10-aliskanlik-3

  Yastık kılıfı seçerken pamuklu kılıflar standart oldukları için yaygın bir seçimdir. Fakat bu kumaştan yapılan yastık kılıfı cildinize zarar verebilmektedir. Bu da yüzünüzde istenmeyen kırışıklıkların oluşmasına neden olacaktır. Cilt sağlığını korumak için yastık kılıfı çok önemlidir. Neden mi? Çünkü uyku esnasında cildiniz direkt olarak yastık kılıfı ile temas eder. Bu yüzden pamuklu kılıflar yerine bundan daha sağlıklı olan ipek ya da saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarının Fotoğraflarıyla Harikalar Yaratan Baba başlıklı makalemizde eğlence, foto galeri ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

94
90 paylasim, 94 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı