cilt-kurulugu-neden-olur

Cilt Kuruluğu Neden Olur?


Her yaşta ve herkeste cilt kuruluğu görülebilmektedir. Genellikle nemlendirici krem kullanmak cilt kuruluğu sorununu kısa zamanda çözecektir. Fakat bazı durumlarda cilt kuruluğunu önleyebilmek için uzman bir cilt uzmanından yardım alınması gerekir. Tıp dilinde cilt kuruluğu ‘kserozis’ olarak tanımlanır.

Cilt kuruluğu aşırı bir boyuta vardığı zaman bu kuruluk, egzama (dermatit) adı verilen diğer bir cilt problemine işaret edebilmektedir. Kuru cilt aynı zamanda tiroid ve diyabet sorunları ya da kötü beslenme gibi başka sorunlarla da ilişkili olabilmektedir. Egzama, ciltte iltihap olduğu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kaşıntıyla beraber ciltte pullanma gibi belirtilere de yol açacaktır. Tedavi edilmediği zaman ise egzama gitgide daha da kötüleşecektir.

Cilt kuruluğu sorununuz varsa cildiniz sertleşir ve ciltte pul pul dökülme olur. Aynı zamanda ciltte soyulma, ağrı, çatlama, kaşınma ya da kül rengi bir görünüm gibi belirtiler ortaya çıkar. Kuru cilt çatladığı zaman mikroplar kolayca deriden içeri sızacaktır. Bir defa cilde girdikten sonra bu mikroplar enfeksiyona yol açacaktır. Cildinizde ağrı yapan kızarıklıklar varsa bu enfeksiyon habercisi olabilir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu, cilt fazla su ya da yağ kaybettiği zaman neredeyse herkeste görülebilmektedir. Bazı kişilerin ise cildi diğer kişilerin cildine göre çok daha kurudur. Veya kurumaya daha meyilli bir cilttir. Cilt kuruluğunun en sık rastlanan nedenlerinden bahsetmek istiyorum.

Yaşlandıkça cildimizde incelir. Aynı zamanda kurumaya da başlar. Yaşla birlikte metabolizma günden güne değişir. Bu yüzdende ciltte yağ bezleri daha az çalışmaya başlar. Bu gibi nedenler ise cilt esnekliğini ve cilt nemini yok eder. 40’lı yaşlardan itibaren ise her gün iyi bir nemlendirici kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Cildinizi Soğuk Havadan Korumanın Yolları başlıklı makalemizde cilt bakımı, el ve ayak bakımı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
76 Paylaşım, 80 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir