cilt-sagligini-korumak

Cilt Sağlığınızı Korumanın Yolları


Cilt Sağlığı artık sadece kadınlar için değil erkekler içinde son derece önem taşımaktadır. Cilt bakımını doğal bakımlarla, maskelerle destekleyerek yapıyoruz ve bu konuda eminiz ki birçok araştırmada yapıyorsunuz hatta problemli cilde sahip olan kişiler muhakkak bir dermatolog desteği alıyordur ama sadece bakımlar, maskeler yeterli mi cilt sağlığımızı korumak için. Sizin yerinize cevap verelim elbette yeterli değil…

Cilt Sağlığınızı Korumanın Yolları beslenmenizden, uyku düzeninizden, yaşam kalitenizden geçiyor ve en çok cilt sağlığını etkileyen faktörler arasında yer alıyorlar.

Sağlıklı beslenmeniz, vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını (günde en az 2 litre) tüketmeniz gerekmektedir. Şeker, tuz, yağ, kızartma, abur cuburdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Özellikle çalışan ve masa başı işi yapan kişilerde gün içerisinde bisküvi, şekerli çay, kahve tüketimi Cilt sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Formda kalmak için olmazsa olmaz spor yapmaktır ve haftanın en az 4 günü yarım 45 dakika 1 saat yapacağınız yürüyüşler sadece vücudunuz için değil aynı zamanda vücudunuzdaki toksinleri atarak cilt sağlığınızı da korumanıza yardımcı olacaktır.

Sigara kullanımından uzak durmalı hatta elinizden geldiğince sigara içilen ortamlarda bulunmamız gerekir. Sigara cildinizin hem erken yaşlanmasına, hem de çeşitli cilt problemlerine neden olmaktadır. Sadece cildiniz değil tabi ki sağlığınızı riske atıp ciddi sağlık sorunları yaşamamak sevdiklerinizi ve çevrenizi korumak için bu konuda bir uzman yardımıyla sigarayı bırakınız.

Alkol tüketimi karaciğer yağlanmasına neden olmasından dolayı özellikle cildinde yağ bezesi şikayetiniz varsa cilt sağlığınızı ciddi ölçüde olumsuz olarak etkileyecektir.

Vücudunuzun dinlemeye ihtiyacı olduğu gibi cildinizde uyku esnasında dinlenir ve daha dinç bir cilt için en önemli faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre insan vücudunun ve cildinin en verimli uykuyu aldığı saatler 23.00 ve 03.00 olduğu belirtilmiştir. Düzensizlik, uyku bozuklukları hem sağlığınızı etkileyerek gün içerisinde yaşam kalitenizden verim alamadığınız gibi yorgun ve yıpranmış bir cildin oluşumuna zemin hazırlamış oluyorsunuz. Günde en az 6 -9 saat olarak uyku düzeninizi sağlamalısınız.

Cildimizin D vitaminini alması için güneşe ihtiyacı var ancak güneşin en yoğun olduğu saatlerde güneşin zararlı ışınlarının cildinize olumsuz etkilerini hepiniz biliyorsunuzdur. Güneşin zararlı ışınları cildin erken yaşlanmasına, cilt kanserine, cilt lekelerine neden olmaktadır. Güneşe çıkmadan önce cildinize uygun olan güneş kremini kullanarak etkilerini azaltabileceğiniz gibi yine de güneşin en yoğun olduğu saatlerde kapalı mekanları tercih etmenizi öneririz.

Cilt Sağlığınızı Korumanın Yolları birçok adımdan geçiyor ancak cildimizin sağlığını korumak için belirttiğimiz faktörleri yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz ve uygulamanız son derece önemli. Sağlıklı bir cilt için, sağlıklı bireyler olmak için yaşam kalitenizi arttırın ve sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Doğal Makyaj Temizleme Yöntemleri başlıklı makalemizde cilt temizliği, doğal cilt bakımı ve makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
96 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir