Çin’in ‘Yasak Şehri’ Görenleri Büyülüyor


Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilen Yasak Şehir’de hükümdarların güvenliğini sağlayabilmek için çok fazla güvenlik önlemi bulunuyor. İmparatorluk döneminden günümüze kalan en görkemli yapılardan biri olarak kabul edilen ‘Yasak Şehir’, ülkedeki saraylar arasında en tanınanı ve dünyaca üne kavuşmuş nadide eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yasak Şehir, Çin tarihi ve kültürüne ait bir milyonu aşkın esere ev sahipliği yapmaktadır.

Uzmanlar kişiler, yapımına 1406 yılında başlanan Yasak Saray’ın yüz binlerce işçi tarafından 14 yıl sonunda tamamlandığını belirtiyor. 720 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu devasa saray, 1925 yılından bu yana müze olarak hizmet vermektedir.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Çin’de yaklaşık 600 yıl süresince 24 hükümdara ev sahipliği yapan bu devasa saraya Çince ‘Yasak Şehir’ denilmektedir. Saray’ın ‘yasak’ olarak tanımlanması, o dönemin hükümdarlarını korumak amacı ile alınan üst düzey güvenlik önlemlerinden kaynaklanmaktadır.

SARAY ÇEVRESİNDEKİ SU KANALLARI GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR

Güvenlik önlemleri, dünyanın en büyük 6 sarayından biri olan Yasak Şehir’in etrafında bulunan su kanalları ile başlamaktadır. Hükümdarın güvenliğini sağlamak amacı ile inşa edilen bu kanallar, Yasak Şehir’in etrafını kuşatmaktadır. Su kanallarının genişliği 30 metre ile 50 metre arasında değişmektedir. Yasak Şehir’in giriş ve çıkış kapıları dışında kara ile bağlantısı bu şekilde kesilmiştir.

Yasak Şehir’deki diğer bir güvenlik önlemi ise Yasak Şehir’in tabanını kaplayan 1,5 metre uzunluğundaki bloklardır. Bu taş bloklar, aynı zamanda birkaç metre yerin altına doldurulmuştur. Bu şekilde düşmanların toprağın altından kazarak Yasak Şehir’e girmesi de engellenmiş.

SARAY ÇEVRESİNDE AĞAÇ YOK

Yasak Şehir’de hükümdarın hamamı olarak tanımlanan alan haricinde hiçbir yerde ağaç bulunmamaktadır. Bu sayede gece vakti düşmanların ağaçlar arasında gizlenerek Yasak Şehir’e sızması engellenmiş.

EJDERHALARLA DOLU

Yasak Şehir’de en çok bulunan figürlerin başında Çin’in simgelerinden biri olan efsanevi ejderha figürüdür. Güç ve statünün simgesi olan ejderha figürünün saraydaki sayısı net olarak ifade edilememektedir. Zira sarayda su kanallarından, saçaklara ve mermer süslerden çatılara kadar her ayrıntıda ejderha figürü işlemeleri bulunmaktadır.

16 MİLYON ZİYARETÇİ

Pekin’in merkezindeki Tiananmen Meydanı’ndan başlayıp, ahşap işçiliği ve görkemli duruşu ile hem yerli hem de yabancı turistlerin dört mevsim ziyaret ettiği bu devasa saray, 1987 yılında Dünya Mirasları Listesi’ndeki yerini aldı. Saray, UNESCO tarafından günümüze kadar gelen en geniş ahşap yapılardan biri olarak da tescillendi. Yasak Şehir’in birçok bölümü ziyaretçilere kapalı, fakat dışarıdan izlenebiliyor. Zira görkemli salon ve odaların büyük bir kısmı içindeki tarihi eserlerin korunması için yalnızca çok özel ziyaretçilere gösterilmektedir.

ULAŞIMIN MERKEZİ

Yasak Şehir’in dikkat çekici bir diğer yanı, başkent Pekin’deki metro ulaşımının merkezinde olmasıdır. Kentte bulunan 10’dan fazla metro hattı, örümcek ağı şeklindeki güzergahı ile Yasak Şehir’in etrafını kuşatıyor.

Bir önceki yazımız olan O Figürlerin Sırrı Çözüldü Mü? başlıklı makalemizde arkeoloji ve kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
99 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı