cinsel-saglik-icin-genital-temizlik-sart

Cinsel Sağlık İçin Genital Temizlik Şart!


Son yıllarda kadınların yaşadığı ortak sorunlar; vajinal akıntı, idrar yolu rahatsızlıkları ve cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrılardır. Bu rahatsızlıkların önlenmesinde genital bölgenin temizliği en önemli etkenlerden birisi olarak görülmektedir. Vajinal hastalıklar arasında en sık görülen vajinal akıntılar ve vajinal enfeksiyonlar kadın sağlığını ciddi boyutta tehdit eden hastalıkların başında gelmektedir. Vajinal hastalıkların başlıca sebeplerinden biri cinsel bölge temizliğinin sağlıklı bir şekilde yapılmamasıdır. Eğer cinsel bölge temizliğinizi yapmazsanız ya da doğru şekilde yapmazsanız sizi bekleyen tehlikeli hastalıklar olabilir.

İşte sizler için derlediğimiz, en sık görülen kadınsal hastalıklar…

Genital mantar: Kokusuz, kesik süt şeklinde beyazımsı bir akıntı, yanma ve kaşıntı ile kendini göstermektedir. Stres, aşırı kilo, aşırı genital temizlik ve diyabet gibi metabolik hastalıklar nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Bakterial vaginozis: Şeffaftan gri renge doğru kendini gösterir. Çok akışkan, oldukça kokulu ve yanma hissi yaratan akıntı ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak korunmasız ilişkiden sonra ve stresli bir dönemin ardından ortaya çıkabilmektedir.

Mobilinkus: Güncel bir bakteridir. Mantar ile bakterial vaginozis arası bir mikroorganizma olarak tanımlanmaktadır. İki rahatsızlığında ortak şikayet ve belirtilerini içermektedir.

Koli basili: Aslında bağırsak bakterisidir. Genel olarak kontakt ile bulaşır. Belirtileri olarak idrarda yanma, sık idrara çıkma ile birlikte sistite, acı ve akıntı ile vajinal enfeksiyona neden olmaktadır.

Genital herpes: Vajinal uçuk virüsüdür. Vajina dudağı ve vajinada sulu, kızarık ve aşırı yanma yaratan lezyonlar ile birlikte ortaya çıkmaktadır. İlk olarak cinsel ilişki ile bulaşır. Direnç düşüklüğü ve vajinal hijyen bozukluğu ile kendini tekrar eder.

Genital siğil: Cinsel ilişki, kirli ortamlar ve çamaşırlar ile temas sonrasında ortaya çıkan, ciltten kabarık üzeri kraterimsi lezyonlardır. Direnç düşüklüğü ve yanlış vajina temizliği sonrası kendini tekrarlayabilmektedir.

Molluskum: Ciltten kabarık incimsi lezyonlara sahiptir. Cinsel ilişki ve hijyen bozukluğu sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Yumuşak şankr ve sifiliz: Vajina dudağında değişik bir görüntü ve boyutta lezyonlar oluşturan ağrılı lezyonlar olarak kendini göstermektedir. Hijyen bozukluğu ve yanlış vajinal temizlik nüksleri bu rahatsızlığı arttırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sigara Bırakma İlaçları Ücretsiz başlıklı makalemizde gündem, sağlık ve sigara hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
95 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir