cocugunuz-parmak-ucunda-mi-yuruyor

Çocuğunuz Parmak Ucunda Mı Yürüyor?


Çocuğunuz parmak ucunda mı yürüyor? Hemen telaşa kapılmayın ve bize kulak verin. Sizin için bu konu ile ilgili uzman görüşlerini derledim. 🙂

Çocukların parmak ucunda yürümesi geçici bir durum olabilir, fakat kalıcı bir hastalığında habercisi olabilir. Uzmanlara göre çocukların yürüyüşleri yaşları ilerledikçe tedavi edilemeden kendi kendine düzelebilmektedir.

Parmak Ucunda Yürümelerinin Sebebi Nedir?

Çocuklarda parmak ucu yürüyüşünün sebebi topuk temasının olmadığından kaynaklanmaktadır. Çocuklar genel olarak 11 ila 15 ay arasındayken yürümeye başlar. Parmak ucuna basarak yürüme durumu yeni yürümeye başlayan çocuklarda çok sık görülebilen bir durumdur. Ebeveyn olarak hemen panik yapılmamasını öneriyorum. Çünkü parmak ucunda yürüyen çocukların büyüdükçe normal şekilde yürümeye başladığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. En geç 2 yaşına kadar çocuğun normal yürüyüş düzenine ulaşması gerekir. Eğer ki çocuk hala düzgün bir şekilde yere basamıyorsa o zaman ortada bir sorun var demektir.

cocugunuz-parmak-ucunda-mi-yuruyor-1

Çocukların parmak ucunda yürümesinin pek çok faktöre bağlı olduğu uzmanlar tarafından da dile getirilmiştir. Parmak ucu yürüyüşü çocuklarda %7 ila %24 arasında görülmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ise %10 ila %88 arasında pozitif aile hikayesinin bulunduğu tespit edilmiştir. Parmak ucu yürüme hastalığının teşhisi kolay bir şekilde konulmaktadır. İlk olarak çocuklarda parmak uçlarına basarak yürüme durumunda hastalığın asıl sebebinin ortaya konulması çok önemlidir. Parmak ucu yürüme sorunu daha çok erkek çocuklarda görülmektedir.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu tip hastalarda genellikle konservatif olarak adlandırılan tedavi yöntemi yeterli olabilmektedir. Bu sebepten dolayı teşhisi ve tedavisi kalıcı bir sakatlık durumunun önlenmesi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Tedavi sürecinin programlanmasında ise parmak uçlarına basmanın ne zamandan beri var olduğu, çocuğun ayak ve ayak bileğindeki şekil bozukluğu ile birlikte sertlik derecesi ve çocuğun yaşı en önemli kriterleri oluşturmaktadır.

Küçük çocuklarda bu hastalığın önemli bir kısmı yani parmak uçlarında yürüme durumu için gözlem yapmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda egzersiz uygulamaları ve bot-ortez kullanımı yeterli olacaktır. Fakat bazı hastalarda ameliyat ile tedavi yöntemi de gerekebilmektedir.

Sağlıkla kalın

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizde bebek, bebek bakımı ve göbek bağı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
88 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı