Çocuğunuzdaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın


Vücut duruşu, özellikle çocukluk çağında edinilmektedir. İleri yaşlar için bu gelişimin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanların görüşlerini sizin için derledik.

Çocuğunuzdaki duruş bozukluğunu ciddiye alın. Çünkü bilgisayar kullanımının günümüzde çok yaygın olması çocukların hem az hareket etmesine neden oluyor hem de uzun saatler boyunca bilgisayar başında kötü pozisyonda oturmasına sebep oluyor. Bu sebeple oluşan duruş bozukluğu ise ileride çocuğunuzun sırt, boyun ve bel ağrıları çekmesine neden olacaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuzu dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Çocuğunuz uzun süre ayakta durduğu zaman kamburlaşıyorsa ve başı önde duruyorsa duruş bozukluğu sorunu olabilir.

cocugunuzdaki-durus-bozuklugunu-ciddiye-alin-1

Ebeveynler Buraya Dikkat!

  • Yüzme, basketbol, koşu, paten, dans gibi spor ve aktiviteleri çocuğunuza işleyerek onların hem kaslarını güçlendirebilir hem de özgüven kazanmalarına destek olabilirsiniz.
  • Masa, sandalye ve bilgisayarın uygun ergonomik koşullarına göre düzenlenmelidir. Bilgisayar monitörünün göz hizasında olması gerekir. Sandalyede oturan çocuğunuzun ayakları yeri basmalıdır. Dizlerinin seviyesi ise kalça seviyesinden biraz daha yüksekte olup omuzlarda rahat pozisyonda olmalıdır.
  • Çocuğunuzun sandalyede veya bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalmasına engel olun. Belli aralıklarla yerinden kalkmasına ve otururken bazı germe hareketleri yapmasına teşvik edin.
  • Çocuğunuza ergenlik dönemi ile ilgili bilgiler verin. Özellikle buluğ çağında olan kızlar vücut gelişimlerini gizlemek için de kambur durabilmektedir.
  • Çocuğunuzun gözlerinde bozukluk var ise kitabı ya da bilgisayarı daha iyi görebilmek adına başını ve boynunu ileri doğru çıkartarak bakmak isteyecektir. Bu durum ise zaman içerisinde boynunun önde olmasına sebep olur. Mutlaka göz doktoruna götürmelisiniz.
  • Özellikle okul çağında olan çocuğunuzun ağır çanta taşımasına müsaade etmeyin. Ağır çantalar çocuğunuzda sırt ağrılarına sebep olur ve duruş bozukluklarına yol açabilir. Yandan takılan ve tek omuzda duran çantaları kullanmak yerine, her iki omuzda eşit şekilde ağırlığı dağıtmaları gerekir. Sırt çantası çocuğunuzun sağlığı için doğru bir tercih olacaktır.
  • Çocuğunuzun çantasını hazırlarken kalın ve ağır kitapları vücuda yakın bölmeye, hafif olan kitapları ise vücuda uzak olan bölmeye yerleştirmeniz gerekir.

Spor ve egzersizlerle çocuğunuzu duruş bozukluklarına karşı koruyabilirsiniz. Eğer ki duruşuyla ilgili bir şüpheniz varsa mutlaka uzman bir doktora danışınız.

Bir önceki yazımız olan Bebek Pudrasındaki Tehlike başlıklı makalemizde bebek, bebek bakımı ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
100 paylasim, 102 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı