Çocuğunuzdaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın


Vücut duruşu, özellikle çocukluk çağında edinilmektedir. İleri yaşlar için bu gelişimin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanların görüşlerini sizin için derledik.

Çocuğunuzdaki duruş bozukluğunu ciddiye alın. Çünkü bilgisayar kullanımının günümüzde çok yaygın olması çocukların hem az hareket etmesine neden oluyor hem de uzun saatler boyunca bilgisayar başında kötü pozisyonda oturmasına sebep oluyor. Bu sebeple oluşan duruş bozukluğu ise ileride çocuğunuzun sırt, boyun ve bel ağrıları çekmesine neden olacaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuzu dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Çocuğunuz uzun süre ayakta durduğu zaman kamburlaşıyorsa ve başı önde duruyorsa duruş bozukluğu sorunu olabilir.

cocugunuzdaki-durus-bozuklugunu-ciddiye-alin-1

Ebeveynler Buraya Dikkat!

# Yüzme, basketbol, koşu, paten, dans gibi spor ve aktiviteleri çocuğunuza işleyerek onların hem kaslarını güçlendirebilir hem de özgüven kazanmalarına destek olabilirsiniz.

# Masa, sandalye ve bilgisayarın uygun ergonomik koşullarına göre düzenlenmelidir. Bilgisayar monitörünün göz hizasında olması gerekir. Sandalyede oturan çocuğunuzun ayakları yeri basmalıdır. Dizlerinin seviyesi ise kalça seviyesinden biraz daha yüksekte olup omuzlarda rahat pozisyonda olmalıdır.

# Çocuğunuzun sandalyede veya bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalmasına engel olun. Belli aralıklarla yerinden kalkmasına ve otururken bazı germe hareketleri yapmasına teşvik edin.

# Çocuğunuza ergenlik dönemi ile ilgili bilgiler verin. Özellikle buluğ çağında olan kızlar vücut gelişimlerini gizlemek için de kambur durabilmektedir.

# Çocuğunuzun gözlerinde bozukluk var ise kitabı ya da bilgisayarı daha iyi görebilmek adına başını ve boynunu ileri doğru çıkartarak bakmak isteyecektir. Bu durum ise zaman içerisinde boynunun önde olmasına sebep olur. Mutlaka göz doktoruna götürmelisiniz.

# Özellikle okul çağında olan çocuğunuzun ağır çanta taşımasına müsaade etmeyin. Ağır çantalar çocuğunuzda sırt ağrılarına sebep olur ve duruş bozukluklarına yol açabilir. Yandan takılan ve tek omuzda duran çantaları kullanmak yerine, her iki omuzda eşit şekilde ağırlığı dağıtmaları gerekir. Sırt çantası çocuğunuzun sağlığı için doğru bir tercih olacaktır.

# Çocuğunuzun çantasını hazırlarken kalın ve ağır kitapları vücuda yakın bölmeye, hafif olan kitapları ise vücuda uzak olan bölmeye yerleştirmeniz gerekir.

# Spor ve egzersizlerle çocuğunuzu duruş bozukluklarına karşı koruyabilirsiniz. Eğer ki duruşuyla ilgili bir şüpheniz varsa mutlaka uzman bir doktora danışınız.

Bir önceki yazımız olan Bebek Pudrasındaki Tehlike başlıklı makalemizde bebek bakımı, bebek sağlığı ve bebeklerde pişik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

102
100 Paylaşım, 102 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir