Çocuğunuzun-Sigara-İçmesini-Engellemek-İçin-Yapmanız-Gerekenler

Çocuğunuzun Sigara İçmesini Engellemek İçin Yapmanız Gerekenler


Gençlerde sigara kullanımı gün geçtikçe artmaya başladı. Ebeveyn olarak çocuğunuzun sigara içmesini engellemek için yapmanız gerekenler ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İyi Bir Örnek Olmaya Çalışın

Aileleri sigara kullanan gençlerin sigara kullanma ihtimali oldukça fazladır. Eğer sigara kullanıyorsanız, hemen bırakmanızı öneririm. Çünkü sigara içmeyi ne kadar erken bırakırsanız, çocuğunuzun içici olma riski o kadar azalır. Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Sigara içmeye devam edeceğim diyorsanız; evinizde, arabanızda ya da çocuğunuzun önünde sigara içmeyin. Sigaranızı çocuğunuzun bulabileceği yerde bırakmayın.

Çekiciliğini Anlayın

Gençlerde sigara kullanımı asi olmanın bir göstergesi gibidir. Ya da sigara iyi bir arkadaş gurubuna girebilmenin tek yolu olarak kabul edilir. Bazı gençler ise kilolarını kontrol edebilmek için sigara kullanmaya karar verir. Çocuğunuzun iyi olan seçimlerini takdir edin. Kötü olan seçimlerin sonuçları hakkında konuşun.

Çocuğunuzun Kendini Beğenmişliğine Karşı Durun

Sigara içmek büyüleyici bir şey değildir. Sigaranın kötü kokulu ve kirli olduğunu çocuğunuza anlatın. Sigara içmek kötü nefese ve cilt kırışıklıklarına yol açar. Sigara kıyafetlerinizin ve saçlarınızın kokmasına sebep olur. Aynı zamanda dişlerinizi sarı renge dönüştürür. Kronik öksürüğe ve sporlarda zorlanmaya yol açar. Tüm bunları ona anlatın.

Matematiğinizi Yapın

Sigara kullanmak oldukça pahalı bir şeydir. Çocuğunuza, günde 1 paket sigara içmenin haftalık, aylık ya da yıllık olarak maliyetini hesaplamasına yardım edin. Sigara içmenin maliyetleri çocuğunuzun çok sevdiği ve almak istediği elektronik cihazlar ile veya kıyafetler ile kıyaslayabilirsiniz.

Bağımlılığı Ciddiye Alın

Gençlerin birçoğu ara sıra kullanılan sigaranın bağımlılık yapmayacaklarına inanırlar. Ayrıca istedikleri zaman bırakabileceklerini düşünürler. Fakat gençler düşük seviyede sigara kullanarak ya da aralıklı zamanlarda sigara içerek de bağımlı bir hale gelebilirler. Çocuğunuza yetişkinlerin çoğunun sigara kullanımına genç yaşlarda başladıklarını hatırlatmalısınız.

İleriyi Görün

Gençler kötü olayların yalnızca diğer insanların başına geldiklerine inanmaktadır. Gençlerin çoğu kanser, kalp krizi ve felcin soyut olarak oluşabileceğini düşünürler. Gerçek hayat örneklerini vermeye çalışın. Sevdiklerinizi, yakın arkadaşlarınızı, komşularınızı ve ünlüleri bu örneklerde kullanın.

Sigaranın İlerisini Düşünün

Dumansız tütün, şeker aromalı sigaralar ve karanfilli sigaralar gençler tarafından normal sigaralara göre daha az zararlı ya da bağımlılık yarattığı zannedilir. Ayrıca nargile içmenin güvenli olduğunu düşünürler. Aslında tüm bunlar sağlık riskleri taşımaktadır. Çocuğunuzun kandırılmasına asla izin vermeyin.

İlgili Olun

Gençlerin sigara kullanımına karşın aktif bir tutum almalısınız. İmkanınız varsa çevrenizdeki yerel ve okulların sponsorluğundaki sigara önleme etkinliklerine katılmayı deneyin. Sigarasız kamu alanlarını ve tütün ürünleri üzerinde vergilerin yükselmesi için çabalayın. Yaptığınız tüm bu çabalar çocuğunuzun sigara bağımlısı olması ihtimalini büyük bir oranda azaltacaktır. Eğer çocuğunuz sigaraya başladıysa, onu tehdit etmekten kaçının. Bunun yerine çocuğunuzun neden sigara içtiğini öğrenin ve bırakmasına yardımcı olmak için onunla karşılıklı konuşun.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Sararması Neden Olur? Sararmayı Gideren Doğal Çözümler Nelerdir? başlıklı makalemizde el bakımı, el ve ayak bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

123
121 paylasim, 123 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı