cocuklarda-astim-belirtileri

Çocuklarda Astım Belirtileri


Çocukların okulda ya da sokakta vakit geçirirken üşütmesine ve öksürmesine herkes alışkındır. Ancak her öksürük görüldüğü kadar masum olmayabilir. Anneler bu konuda çok fazla tedirgin olmasalar da, sürekli devam eden öksürüklerin nedenini araştırmak için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Astım Nedir?

Astım, akciğerlerdeki havayollarının uzun süreli kronik bir rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Vücutta hava yollarının iltihaplanmasına ve şişmesine sebep olur. Aileler bu konuda tedirgin olabilirler, fakat bu hastalığın tedavisinin olduğu bilinmeli ve en kısa sürede doktora gidilerek doğru teşhisin konulması gerekir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Eğer çocuğunuzda astım rahatsızlığı var ise; soluksuz kalabilir ve göğsünde sıkışma meydana geleceğinden dolayı çocuğunuz bu durumdan sık sık şikayetçi olabilir. Özellikle geceleri öksürüğün daha şiddetli olduğu astım hastalığında çocuğunuzun nefes aldığında çıkarmış olduğu ıslık de belirtiler arasında yer alır. Egzersiz sırasında da astım hastalığının belirtilerinin arttığını görebiliriz. Ayrıca zor nefes alıp veren çocuklarda kalp atış hızında artış görülebilir ve tırnaklarda morarmalar meydana gelebilir. Eğer bu tarz belirtiler sizinde çocuğunuzda sık sık görülüyor ise acilen uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor.

cocuklarda-astim-belirtileri1-min

Astım Hastası Olan Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Astım hastası teşhisi konulan bir çocuğun; doğru tedavi süreci yaşaması, kendini normal çocuklardan farklı hissetmemesini sağlar ve olağan bir şekilde hayatını devam ettirebilir. Yanlış bilinen bir bilgi olan spor hakkındaki olumsuz düşüncelerin düzeltilmesi gerekiyor ki; spor yapmak astım hastası olan çocuklar için hiç tehlikeli bir durum değildir. Aksine sporun bu hastalığın tedavisinde zarardan ziyade birçok faydası vardır. Yalnızca çocukların ne şekilde spor yapmaları gerektiğini ve spor yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli, bilinçli bir şekilde spor faaliyetlerine devam etmeliler. Astım hastası çocukları korumak isterken onları eve kapatıp bunalıma sokmamak ve kendilerini ağır hasta olarak hissettirmemek gerekir. Önemli olan astım hastalığında zamanında teşhis yapılabilmesi ve doğru tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

Çocuklarda astım belirtileri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre ebeveyn olarak çocuğunuzu gözlemlemeli ve gerekli gördüğünüz taktirde uzmana göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde bebek sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

83
79 Paylaşım, 83 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir