cocuklarda-beyin-gelisimini-etkileyen-faktorler-2

Çocuklarda Beyin Gelişimini Etkileyen Faktörler


Çocukta beyin gelişimi, çocuğun çevresiyle kurduğu ilişkiler ve deneyimleri gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun hem fiziksel hem de beyin gelişimini arttırmak ve hayatına güçlü bir şekilde başlangıç yapmasını sağlamanız gerekir. Bunun için birkaç basit ama çok önemli bir şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuklarınız ile sağlıklı bir şekilde ilişki kurarken aynı zamanda zihinsel gelişimlerine de katkı sağlayabileceğiniz basit önerileri sizler için bir araya getirdik.

Bir bebeğin ilk doğduğunda beyninde 100 milyar nöron bulunmaktadır. İlk birkaç yıl, çocuğun beyninde her saniye 1 milyondan fazla sinir bağlantısı üreten inanılmaz bir gelişme dönemi vardır. Bu gelişmede çocukluk çağından itibaren kelime dağarcığı, akıl yürütme ve planlama gibi birtakım becerileri sağlamaktadır. Bu tür küçük etkileşimler; çocuğun beyin gelişimine, duygusal ve konuşma gelişimine çok etkili bir şekilde katkıda bulunur.

Bebeğinizi Emzirmeyi İhmal Etmeyin

Anne sütü, yeni doğan bebekler açısından çok önemlidir. Bebeğin hem bağışıklık sistemi için hem de beyin gelişimi için anne sütü şarttır. Anne sütünün içeriğinde bulunan yağ ve kolesterol, sağlıklı beyin gelişimine katkı sağlar. Çocuğunuzun sağlığı için anne sütünü asla ihmal etmeyin.

Televizyon İzleme Zamanını Sınırlandırmalısınız

2 yaşından küçük çocuklara televizyon izletilmesi önerilmemektedir. Daha büyük çocuklar için en fazla birkaç saat ile sınırlandırılması gerekir. Çocukların çok sık televizyon seyretmesi, yaratıcı oyunlar için daha az zaman ayırmasına yol açacaktır. Bu durumda otomatik olarak şiddet, obezite, uyku sorunları ve davranış bozukluklarına yol açacaktır.

Müziği Erken Tanıtın

Müzik, çocuktaki bilişsel sağlığı geliştirir. Öğrenmeyi sürdürebilmek için motivasyon duygusunu arttıran dopamin salınımını sağlar. Müzik, eğitimi çok daha eğlenceli bir hale getirebilir ve çocukların anlatılanları daha iyi bir şekilde anlamalarını sağlayabilir. Genç yaşta müzik dersleri alan bir çocuğun beyin gelişiminde önemli farklar ortaya konmaktadır.

Hamilelik Esnasında Asla Sigara İçmeyin

Sigara dumanı içeriğindeki zararlı kimyasallar sebebi ile doğmamış bebeğinizin beyni için çok yıkıcı bir etkendir. Gebelik sırasında sigara içtiğiniz zaman zehirli duman, bebeğinizin oksijen ve besin kaynağı olan kan dolaşımınıza etki eder. Bilimsel çalışmalar sonucunda hamilelik esnasında sigara içilmesinin, bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Çocuğunuza Kitap Okuyun

Küçük çocuklara kitap okunması, beyni farklı yönde çalışmaya yöneltecektir. Hitabet ve okuma yazma becerilerinde de çok etkili bir şekilde yardımcı olacaktır. Çocuğun anlama kabiliyetini arttırmak, aynı zamanda beynin dil gelişimini destekleyen bağlantılar oluşturabilmek için bebekliğinden itibaren çocuklarınıza kitap okumanızı öneriyoruz.

Çocuğunuza Sağlıklı Yiyecekler Yedirin

Çocuğunuzun besinlerden elde etmesi gereken maddeleri karşılaması adına; elma, yulaf ezmesi, çilek, bitter çikolata, ıspanak, portakal, brokoli, lahana, süt, baklagiller, karpuz ve çeşitli kuruyemiş tohumları yedirmeye çalışın. Ayrıca ince kas becerilerini geliştirmesi için bebeğinizin elleriyle yemesine izin vermelisiniz. Bu izin, çocuğunuzun dokuları keşfetmesini ve yiyeceklerin ne olduğunu anlamasını sağlarken, aynı zamanda el-göz koordinasyonunu geliştirmesine ve yemek yerken eğlenmesine yardımcı olacaktır.

Kafeinden Uzak Durmalısınız

Kafein; enerji içeceği, çocuklar ve yetişkinler için satılan sakızlarda ve alkolsüz içeceklerde bulunabilir. Aşırı kafein çocuğunuzun beyin gelişimine engel olacaktır.

Yaratıcı Oyuncaklar Almaya Özen Gösterin

Piyasada sayısız çeşitte oyuncak bulunmaktadır. Ancak çocuklarda iyi bir beyin gelişimi sağlayabilmek için seçici olmanız gerekmektedir. Yani yaratıcı oyuncaklar satın almanız bu noktada son derece önemlidir. Doğru oyuncaklar ile oynamak çocuğa olayların üstesinden gelme, bilişsel esneklik, dil ve iletişim, duygusal davranış ve sosyal beceriler gibi kazanımlar sağlayacaktır.

Egzersiz Önemli Bir Etken

Egzersiz yapmak beyindeki kan ve oksijen dolaşımını arttırmaya yardımcıdır. Bu, çocuğunuzun fiziksel, bilişsel ve psikolojik sağlığını etkileyen sinir fonksiyonlarının iyileştirilmesini sağlayacaktır. Yaşamın sonraki aşamalarında bilişsel bozukluk ve bunama riskini minimuma indirirken, hafızayı arttırır ve öğrenme yeteneklerini geliştirmeyi sağlar.

Küçük Çocuğunuzla Zaman Geçirmeyi İhmal Etmeyin

Konuşma gelişimi doğumdan itibaren başlamaktadır. Bu sebeple emzirme, bir şey ile ilgili konuşmak veya bebeğinize şarkı söylemek onun gelişimi son derece etkileyecektir. Dışarıya çıktığınız zaman etraftakileri ona işaret edin ve onları adlandırın. Çocuğunuzun ilk yıllarının tadını çıkarmalı ve onlarla konuşmalısınız. Ayrıca onlarla birlikte yürümeli, birlikte parka çıkmalı, birlikte yemek yiyip birlikte kitap okumalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hindi Etinin Bilinmeyen Faydaları başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

105
106 Paylaşım, 105 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir