cocuklarda-geniz-eti-ve-tedavisi

Çocuklarda Geniz Eti ve Tedavisi


Çocuklarda geniz eti büyümesi, uyku kalitesini bozduğu için sağlıklı gelişimi olumsuz yönde etkilemektedir. Gece horlama, yatakta sık yer değiştirme, gece terlemesi ve diş gıcırdatma gibi şikayetlere sebep olan geniz eti büyümesi pek çok hastalığı da beraberinde getirebilmektedir.

Büyüyen Bademcik ve Geniz Eti, Kalp Sağlığını Etkileyebilir

Geniz eti, burnun gerisinde yer alır ve bademciklere benzer görev yapar. Mikroplar geniz eti ve bademciklere yerleşerek kronikleşir ve ilaçla tedavi edilemez hale geldiği zaman vücuda zarar vermeye başlar. Kalp, böbrek ve eklem sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çocuklarda ayrıca baş ağrısı, yutkunma ve kulak rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Bademcik Büyümeleri 1-2 Yaş sonrası Görülüyor

Doğumdan sonra anneden bebeğe geçen bağışıklık etkili salgılar sayesinde bebeğin bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına gerek kalmaz. Ayrıca bebeklik döneminde geniz eti ve bademcikler küçük olur. Fakat 1-2 yaş ve sonrasında bakteriler, mikroplar, alerjenler, kimyasallar ve diğer yabancı maddeler ile tanışan çocuğun bağışıklık sistemi de çalışmaya başlayacaktır. Enfeksiyonların, geniz eti ve bademcik büyümelerinin en sık karşılaşıldığı dönem ise 3 ila 9 yaş arasıdır.

Geniz Eti Büyümesinin Diğer Olumsuz Etkileri Şu Şekilde Sıralanabilir:

# Saldırganlık ve huzursuzluk gibi kişilik değişimlerine yol açabilir

# Diş yapısında bozukluklar meydana gelebilir

# Sık sık tekrarlayan diş çürükleri

# Yüzde şekil bozuklukları meydana gelebilir

Geniz eti ameliyatı, doğru tanı konulan her yaştaki çocuğa yapılabilen bir cerrahi işlemdir. Hasta, 10- 20 dakika arasında süren bir ameliyatın ardından aynı gün içerisinde hasta taburcu edilebilmekte ve günlük yaşamına rahatlıkla geri dönebilmektedir. Ameliyat sonrası çocuğun beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan sonra hasta çok katı besinler tüketmemeli, sıvı ve yarı sıvı ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Çocuklar geniz eti operasyonundan sonra hastalıklara daha az yakalanır ve yaşamlarını çok daha sağlıklı bir şekilde sürdürme şansını elde eder.

Eğer sizinde çocuğunuzda böyle bir sorun varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanızı öneririz. Kısa süren bir geniz eti ameliyatı sonrasında çocuğunuz çok daha rahat ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek başlıklı makalemizde erkek sağlığı, kadın sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
85 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir