cocuklarda-utangaclik

Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri


Çocukların kişisel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için kendilerine güveninin olması gerekir. Çünkü bu sayede çeşitli şekillerde kendi alanlarını yaratabilir ve hayattaki varlığını gösterme fırsatı bulmuş olurlar.

UTANGAÇLIK NEDİR?

Her çocuğun geçirmiş olduğu iki utangaçlık evresi vardır. Çocuğunuz bu iki evreyi geçirmesine rağmen hala üzerindeki utangaçlık duygusundan kurtulamıyorsa bu durum, uyum probleminin bir habercisi olabilir. Bazı pasif olarak adlandırılan çocuklar; kendi fikirlerini ve düşüncelerini dile getirmekte zorlanır ya da haklarının ihlal edilmesine karşın hiçbir tepkide bulunmazlar. Bunun gibi utangaç davranışlar, sinirli ya da gereksiz bir gülüş ve göz temasına geçmekten tedirginlik duyan fiziksel tepkiler ile birlikte görülebilmektedir.

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK NEDENLERİ NELERDİR?

Psikolojik araştırma verilerine göre; zayıf benlik kavramı, başarısızlık duyguları ve olumsuz iç konuşmalarla sıkı bir ilişkisi olduğu utangaçlığın nedenleri olarak gösterilir. Çocukların erken yaştan itibaren kısıtlı sosyal yaşantı içinde olmaları da utangaçlığa zemin hazırlayan etkenlerden biridir. En büyük hatalardan biride, anne ve babanın çocuğun kişilik özelliklerini değiştirmeye çalışmaları, sevgilerini bu iş için kullanmaları gibi yanlış davranış biçimleri de bu psikolojik rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Yine aileler tarafından sık sık yapılan hatalardan birisi ise; çocuğun kardeşiyle veya başka çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Ayrıca çocuğun okul hayatındaki başarısızlıklarda utangaçlık rahatsızlığını tetikler.

UTANGAÇLIK SORUNU OLAN BİR ÇOCUĞA SAHİP OLAN AİLELERE BİRKAÇ TAVSİYE

Utangaçlığın ne kadar süre devam edeceği, çocuğa gösterilen tutum ile doğru orantılıdır. Bu yüzden aileler çocuklarını rahat bırakarak, zaman içerisinde bir şekilde dengesini bulmasına fırsat vermelidir. Aileler çocuklarının hatalı davranışları karşısında ayıplama yaparak onları utandırmamalıdır. Özelliklede başkalarının yanında bunu yapmak çocuktaki utangaçlığı çok daha fazla arttıracağı için bu konuda aileler daha da dikkatli olmalıdır. Çocuğunuza karşı olan sevginizin daimi olduğunu göstermek adına onun oyunlarına katılmaya çalışın. Bu sayede çocuğunuz sevginize ve sevginizin sürekliliğine inanacaktır. Bu durumda çocuğunuzun kendine olan güvenini arttıracak ve utangaçlığı üstünden atmasına yardımcı olacaktır.

İyi bir ebeveyn olmadan önce çocuğunuzun en iyi arkadaşı olmayı denemelisiniz. Onun asıl cesaret alabileceği rol modeli sizsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Bipolar Bozukluk ve Belirtileri başlıklı makalemizde bipolar bozukluk belirtileri, bipolar bozukluk nedir ve depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

87
83 Paylaşım, 87 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir