cocuklari-neselendirmenin-kolay-yollari

Çocukları Neşelendirmenin Kolay Yolları


Çocuğunuzu Övün

Çocuğunuz sebepsiz yere ağlamaya başladığı zaman onu övebileceğiniz bir şeyler bulun. Uzattığı mendil için veya sakinleşmek adına derin nefesler aldığı için elinde olmadan gülümseyecek ve günü keyifle bitirecektir.

Dans Edin

Kim dans ederken huysuzluk yapabilir ki? Çocuğunuz mızmızlanmaya başladığı zaman müziği açın ve dans etmeye başlayın. Çocuğunuzun da size katılmasını sağlayın. Birlikte dansın keyfini çıkarmaya bakın!

Biraz Egzersiz Yapın

Çocuklar özellikle hayal kırıklığına uğradıkları zaman huysuzluk yapmaya başlar. Böyle anlarda birlikte dışarı çıkın ve biraz yürüyüş yapmayı deneyin. Yavaş yavaş kendine geldiğini ve neşelendiğini fark edeceksiniz.

Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuklar üzgün oldukları zaman bazen ihtiyaçları olan tek şey kendilerini dinleyecek birilerinin olmasıdır. Yaptığınız şeyi hemen bırakın, çocuğunuzu kucağınıza oturtun ve ondan anlatmasını isteyin. Anlatmaya hazır olmasa bile her zaman yanında olduğunuzu anlamasını sağlamalısınız.

Yeni İnsanlarla Tanışmasını Sağlayın

Çocuklar aile bireyleri ile veya arkadaşları ile çevrili oldukları zaman çok mutlu olurlar. Bildikleri ve sevdikleri insanların ilgileri hoşlarına gidecektir. Çocuğunuz üzgün göründüğü zaman bir oyun buluşması düzenlemeyi ya da aile ziyareti yapmayı denemenizi tavsiye ederiz.

Hayal Gücünüzü Kullanın

Hayal gücünüzü üzgün çocuğunuzu neşelendirmek için dilediğinizce kullanabilirsiniz. Sizin çocuğunuz arabaları ile oynamaktan mı hoşlanıyor? O zaman oyuncak arabalar ile küçük bir tamirhane kurun, oyuncak arabayı aceleci bir şekilde sürerek ‘Lütfen yardım edin, arabama bir şeyler oldu!’ diyerek feryat edin. Çocuğunuz yanınıza gelip arabanızı tamir etmekten kendini alıkoyamayacak ve çok hoşuna gidecektir.

Biraz Temiz Hava Alın

Çocuğunuz evde huysuzluk nöbeti geçirmeye başladığı zaman elinden tutun ve kapının önüne çıkarın. Birlikte açık havada derin nefesler alarak tüm kötü havayı dışarı atın ve daha iyi bir ruh haliyle evinize dönün.

Bir önceki yazımız olan Uykuda Boşluğa Düşme Hissi başlıklı makalemizde uyku ve uykuda boşluğa düşme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
93 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir