cocuklarla-yemek-pisirmek

Çocuklarla Yemek Pişirmek


Mutfakta çocuklarla birlikte bir şeyler yapmak yalnızca ’birlikte yemek değildir. Bu, öncelikle hem sizin hem de çocuğunuz için son derece eğlenceli bir şeydir. Bu şekilde küçük çocuğunuz bilmediği ve ‘korkunç’ olarak betimlediği tüm yiyeceklerin tadına bakabilir. Yiyecek konusunda seçici olmayan çocuklar bile, sıradan yemeklerden zaman içerisinde sıkılabilir. Bir çocuğun yeni bir şeyin tadına bakmasını sağlamanın en kolay yolu elbette ki onu kendi yemeğinin aşçısı yapmak olacaktır.

Küçük Çocuklar

Küçük kızlar ve küçük erkek çocuklar, annelerine ev yapımı hazırlayacakları pizzanın üzerine yağ sürmek ve malzemeleri koymada ya da sandviçlerin içine malzemeleri doldurmada yardım edebilir. Fakat çocuğunuz ile çalışmaya başlamadan önce kullanacağınız bütün malzemeleri siz kesmelisiniz.

Çocuklar 4 yaşından itibaren kendi kremalarını çırpabilirler. Aynı zamanda yumuşak ürünleri kesebilirler. (bu faaliyetler keskin bıçakların kullanılmasını gerektirmeyecektir) Yumuşak ürünleri ise püre haline getirebilirler. Fakat çok eğlenceli gibi görünüyor olsa bile, çocukların ocakta bir şey karıştırmasına asla ama asla izin vermeyin.

Çocukların kendileri için günün menüsünü planlamasına izin vermelisiniz. Beraber evdeki yiyecekleri kontrol edebilirsiniz. Yiyecek çeşitleri üzerine konuşabilirsiniz veya her iki tarafı tatmin eden çocuklara uygun tarifler bulabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza yeni aile yemeğine bir isim bulmasını da önerebilirsiniz.

Ergenler

Çocuğunuz mutfakta olduğu zamanlarda kendini iyi hissediyorsa, ona rehberlik yapmalısınız. Çocuğunuz dışarıdayken ya da başka birinin evinde yediği ve son derece hoşuna giden bir yemekten bahsettiği zaman ona bu yemeği kendi başına ya da sizinle beraber pişirmesini teklif etmeyi deneyin.

Yapacağınız yemek tarifinin karmaşık olmasına hiç gerek yok. Önemli bir konu daha var! Pişireceğiniz yemek basit soslu bir spagetti ya da gözleme olsa dahi, çocuğunuza 7 kişilik dev bir yemek hazırlamasına gerek olmadığı söyleyin. Sonuç olarak burada önemli olan şey yapılan işin kalitesi ve beraber geçirdiğiniz zaman olacaktır.

Güvenlik kurallarını da unutmamalıyız tabi! Bazen en sorumluluk sahibi olan yetişkinler bile tavadaki yağı yakabilmektedir. Her şeyi tek başına yapmaya alışkın bir çocuğunuz varsa onu zorlamayın. Tıpkı el işlerinde de olduğu gibi çocuğunuz her şeyi kendi yapabilecektir. Size düşen şey ise yalnızca ihtiyaç duyduğu anda yanında olacağınızı bilmesini sağlamak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Enerjinizi Sömüren İnsanlara Dur Demeniz için Nedenler başlıklı makalemizde negatif enerji, pozitif enerji ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

81
76 paylasim, 81 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı