cok-dogum-yapan-kadinlar-gec-yaslaniyor

Çok Doğum Yapan Kadınlar Geç Yaşlanıyor


Yapılan araştırmalara göre daha fazla çocuk doğuran bir kadın, çok daha uzun telomerlere sahip. ‘Telomer de ne?’ diyenleri duyar gibiyim.  Her bir DNA sarmalının ucunda koruyucu özelliğe sahip ve hücre yaşlanmasını engelleyen yapılardır. Uzun telomerler uzun ömür ile bağlantılı olarak bilinmektedir. Hücre bölündükçe telomer kısalır. Bir başka deyişle telomerler ne kadar çabuk kısalırsa o kadar çabuk yaşlanma gerçekleşir.

Çok Çocuk Doğuran Kadınlar Daha Uzun Telomerlere Sahip

ScienceDaily’de yer alan bir habere göre, Simon Fraser Üniversitesi’nden Profesör Pablo Nepomnaschy ve doktora sonrası araştırmacısı olan Cindy Barha, daha çok çocuk doğuran kadınların daha uzun telomerlere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Kırsal bölgeden komşu iki Guatemalı topluluktan 75 kadını incelemeye alan bu araştırma ekibi, doğurduğu çocuk sayısı ile telomer uzunlukları arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde inceledi. Telomer uzunluklarını tükürüklerinden 13 yıl ara ile 2 kez aldıkları örneklerle inceleyen araştırma ekibi, bu sayede çocuk sayısı ve telomer kısalması arasındaki doğrudan ilişkiyi inceleyen ilk çalışmaya imza attılar. Araştırma başkanı Profesör Nepomnaschy’e göre bulgularının, biyolojik yaşlanma hızının artmasının daha çok sayıda üreme ile olacağına dair teoriyle çeliştiğini belirtiyor. Daha çok çocuk doğurmanın hamilelik esnasında artan östrojen üretimi ile bağlantılı olarak telomerleri daha yavaş tempoda kısalttığını söyleyen Profesör Nepomnaschy, östrojenin telomer kısalmasına karşı kuvvetli bir antioksidan özelliği olduğunu belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Egzersiz Yapan Hamileler Dikkat! başlıklı makalemizde egzersiz, hamilelik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

99
96 paylasim, 99 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı