copteki-hazineler-muzesi-01

Çöpteki Hazineler Müzesi


New York’ta bulunan Doğu Harlem semtinin Belediyesinde çöp toplama görevlisi olarak çalışmakta olan Nelson Molina’ nın toplamış olduğu çöplerden kurmuş olduğu bir müze ‘Çöpteki Hazineler Müzesi‘.

Nelson Molina 1980 yıllında itibaren çöplerden topladığı ve saklamış olduğu masklardan, afişlere, oyuncaklara, şehir haritalarına, aile fotoğraflarına kadar bir çok nesneyi biraraya getiriyor.

30 yılı aşkındır New York belediyesinde çöp toplama görevlisi olan Nelson Molina 1980 yılının başlarında çöplerden seçtiği nesneleri biriktirmeye başlamış ve çöpten topladığı nesneleri kişisel kullanımına alamayacağı için bayağı uzun bir süre gizlemek durumunda kalmış. İlk başlarda belediye de bulunan soyunma odalarının dolaplarında biriktirdiği nesneleri sergilemeye başlamış.

Daha sonraki zamanlarda, binanın eskiliğinden dolayı çöp kamyonlarının garajdan çıkartılarak sokağa park edilmesini karar verilmesinin ardından açılan geniş alan, Nelson Molina’ nın müzesinin oluşmasına katkıda bulunmuş oldu. 

Nelson Molina’ nın yıllarca toplamış olduğu ve sergi haline getirdiği nesneler aynı zamanda meslektaşlarına da ilham kaynağı olmuş ve şehirdeki bir çok çalışan işçiler çöpten topladıkları nesneleri müzeye getirmeye başlamışlar.

Türlü çeşitliliklerine göre sınıflandırılan nesnelerden oluşan ‘Çöpteki Hazineler Müzesi’ kimileri tarafından, müzede yer alan nesnelerin ait olduğu kültürü canlandıran bir arkeoloji müzesine veya insanların alışkanlıklarına ışık tutan bir antropoloji müzesine ya da semtin 30 yıllık hafızasının kaydını tutan bir kent müzesine benzetilmiştir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnek Kanı İle Beslenen İlginç Kabile başlıklı makalemizde eğlence ve kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
76 paylasim, 80 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı