Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Çöpteki Hazineler Müzesi

Çöpteki Hazineler Müzesi

New York’ta bulunan Doğu Harlem semtinin Belediyesinde çöp toplama görevlisi olarak çalışmakta olan Nelson Molina’ nın toplamış olduğu çöplerden kurmuş olduğu bir müze ‘Çöpteki Hazineler Müzesi‘.

Nelson Molina 1980 yıllında itibaren çöplerden topladığı ve saklamış olduğu masklardan, afişlere, oyuncaklara, şehir haritalarına, aile fotoğraflarına kadar bir çok nesneyi biraraya getiriyor.

30 yılı aşkındır New York belediyesinde çöp toplama görevlisi olan Nelson Molina 1980 yılının başlarında çöplerden seçtiği nesneleri biriktirmeye başlamış ve çöpten topladığı nesneleri kişisel kullanımına alamayacağı için bayağı uzun bir süre gizlemek durumunda kalmış. İlk başlarda belediye de bulunan soyunma odalarının dolaplarında biriktirdiği nesneleri sergilemeye başlamış.

Daha sonraki zamanlarda, binanın eskiliğinden dolayı çöp kamyonlarının garajdan çıkartılarak sokağa park edilmesini karar verilmesinin ardından açılan geniş alan, Nelson Molina’ nın müzesinin oluşmasına katkıda bulunmuş oldu. 

Nelson Molina’ nın yıllarca toplamış olduğu ve sergi haline getirdiği nesneler aynı zamanda meslektaşlarına da ilham kaynağı olmuş ve şehirdeki bir çok çalışan işçiler çöpten topladıkları nesneleri müzeye getirmeye başlamışlar.

Türlü çeşitliliklerine göre sınıflandırılan nesnelerden oluşan ‘Çöpteki Hazineler Müzesi’ kimileri tarafından, müzede yer alan nesnelerin ait olduğu kültürü canlandıran bir arkeoloji müzesine veya insanların alışkanlıklarına ışık tutan bir antropoloji müzesine ya da semtin 30 yıllık hafızasının kaydını tutan bir kent müzesine benzetilmiştir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ünlü İsimlerin Az Bilinen Koleksiyonları başlıklı makalemizde ünlülerin bilinmeyenleri, ünlülerin koleksiyonları ve ünlülerin hobileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz