corek-otu-yaginin-faydalari

Çörek Otu Yağının Faydaları


Çörek Otu Nedir?

Geçmişten günümüze Türkiye’nin ve dünyanın birçok kesiminde yetişen çörek otu ince yapraklı ve 40 cm boylarında olan otsu tarla bitkisi olarak yetişmektedir. Çörek otunun kullanılan küçük siyah tanecikleri, çörek otu bitkisinin dallarında bulunan kapsül içerisindeki tohumlarıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda çörek otunun içeriğinde 50’nin üzerinde faydalı madde içerdiği saptanmıştır. Çalışmaların sonucunda çörek otunun içeriğinde %21 protein ve albümin, %35 oranında bitkisel yağlar, %38 oranında ise karbonhidrat bulunmaktadır.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu yağı, çörek otundan soğuk presleme yardımıyla elde edilen yağdır. Çörek otu yağının faydaları ise oldukça fazla. Çörek otu yağının sağlığa faydalarının başında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, saç dökülmesine karşı etkili olması, kan şekerini düşürmesi, kilo vermeye yardımcı, alerjik reaksiyonları iyileştirmesi yer almaktadır.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Düzenli olarak çörek otu yağı tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır ve iltihap önleyici özelliği ile soğuk algınlığı, grip, öksürük, ateşli hastalıkların daha hızlı bir şekilde atlatılmasında etkilidir.

Alerjik Reaksiyonları İyileştirir: Çörek otu yağı kullanarak bağışıklık sisteminin güçlendirerek alerjik durumlara karşı koruyucu etki gösterir. Aynı zamanda düzenli çörek otu yağı tüketimi mide bozulması, kurdeşen, cilt enfeksiyonları gibi alerjik durumlara karşı koruma sağlamaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenler: Kabızlık, şişkinlik, sindirim sistemi problemleri yaşayanlar çörek otu yağı kullanarak çözüm sağlayabilir. Günde bir tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketerek bu tarz sağlık sorunlarından kurtulmak mümkün. Çörek otu yağı mide bulantısı gibi sorunlara da çözüm sağlamaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur: Yapılan birçok araştırma sonucunda çörek otu yağının yan etki göstermeksizin kansere karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir. Çörek otu yağının iltihap ve bakteri önleme özelliği ile göğüs kanseri ve cilt kanseri gibi diğer kanser türlerine karşı da önleyici ve tedavilerine yardımcı olduğu araştırmalarla desteklenmiştir.

Kilo Vermeyi Destekler: Dünyada kabul gören en iyi yöntemlerden biri olan çörek otu yağı kilo vermede yardımcıdır. İçeriğindeki doğal antioksidan ile vücudu toksinlerden arındırarak aynı zamanda iştahı azaltır. Çörek otu yağı, kan şekeri seviyesini de düşürerek obezite riskini minimuma indirir.

Depresyonu Önleyici Etkiye Sahiptir: Çörek otu yağını kullanmak ruh halini iyileştirmeye, stres, endişe ve kaygı bozukluklarını azaltmaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Düzenli olarak çörek otu yağını kullanarak depresyon sorununun önüne geçebilirsiniz.

Cildi Korur ve Güzelleştirir: Günlük olarak kullanılan cilt nemlendirici kremlerine çörek otu yağı eklenerek cildin daha sağlıklı beslenmesi ve korunmasını sağlar. Cildin ihtiyaç duyduğu tüm yağ asitlerine, vitaminlere, amino asit ve antioksidanlara sahip olan çörek otu yağı ayrıca anti-aging özelliği ile cildin genç ve güzel gözükmesinde son derece etkilidir.

Diş Ağrısını Azaltmada Etkilidir: Diş ağrısı probleminiz varsa ağrıyan kısma bir miktar çörek otu yağını doğrudan sürerseniz ağrının azaldığını ve rahatladığını hissedebilirsiniz. Diş eti enfeksiyonlarının iyileşme süresini hızlandıran çörek otu yağı içeriğindeki antioksidanlar ve iltihap önleme özelliği ile fayda sağlamaktadır.

Yara ve Lekeleri İyileştirir: Vücutta, ciltte yer alan leke ve yaraların tedavisinde içeriğindeki melanin ile çörek otu yağı iyileşme süresini hızlandırır ve tekrar oluşmasını önler. Çörek otu yağı, vücudun ve cildin iyileşmesinde katkıda bulunan nadir bitkilerden biridir.

Saçları Güçlendirir: İçeriğinde yer alan antioksidan ve mikrop önleyici özelliği sayesinde saç dökülme problemlerini önler. Hafta da iki kez düzenli olarak çörek otu yağını saçlara uygulayarak saçları yumuşatır, saçın doğal parlaklığına kavuşmasını sağlar ve saçın erken beyazlamasının önüne geçer ve kepek problemlerini ortadan kaldırır.

corek-otu-yaginin-faydalari-01

Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

Çörek otunun sağlamış olduğu tüm faydalardan yararlanabilmek için günde 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketilmelidir. Yağ haricinde eczanelerden temin edebileceğiniz çörek otu yağı kapsülünü de günde bir kez alabilirsiniz. Çörek otunu öğünlerinizde salatalarınıza ya da yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Reflü Problemine Karşı 8 Etkili Besin başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
89 Paylaşım, 91 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir