taksiyarhis-kilisesi-05

Cunda’da Taksiyarhis Kilisesi


Ayvalık’ta en önemli eski tarihi yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, senelerce define arayanlar tarafından yağmalanmış bir kilisedir, Soyulmuş ve çürümeye terk edilmiş şekilde bırakılan bu kilise Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfınca aslına uygun olarak onarılarak müze olarak misafirlere sergilenmektedir.

taksiyarhis-kilisesi-04

Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası’ ndaki kiliselerin en büyüğüdür. Bu kilisede bulunan çan dünyadaki en büyük çan olduğu söylenmektedir ve bu çanın hırsızlar tarafından çalınarak yurt dışına kaçırıldığı ve şuan Almanya’ da bir müzede sergilendiği söylenmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi, 1873 yılında inşa edilmiştir. Duvarlar, taştan yığma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Merdivenler ve pencere sarımsak taşı kullanılarak inşa edilmiştir.. 1927–28 yılları arasında camiye çevrilmiştir.

taksiyarhis-kilisesi-05

Biz kiliseyi gezmek için çok büyük sabırsızlık içerisinde beklerken gezmeye gittikten sonra hüsrana uğradık, zaten geçmişte sahipsiz kalan kilise yağmalanınca içerisinde ziyaretçilere sergileyecek pek bir şey kalmamış,içeride kilise ile ilgili yada alakalı kesinlikle hiçbir şey mevcut değil. Koç vakfı elindeki eski oyuncakları kullanarak müze yapmış. Emin olun sizlerin elinde bile daha antika ve eski oyuncaklar mevcuttur. Fayton,  birkaç küçük araba, dalgıç  kıyafet ve malzemeleri, eski gemi motoru ve birkaç eski araba…Bizce bu ürünlerin birçoğunu antikacıya satsanız para bile vermeyecekleri türden eşyalar mevcut.Bir heves ile girdiğiniz kiliseden bir o kadar üzgün ayrılıyorsunuz…Bizim tahminimiz içeride bu ürünlerin olmasındaki sebep ise içeride sergileyecek her şey yağmalanmış sergilemeye herhangi bir şey kalmamış, en azından tadilatı yapılmış buna sevinelim…

Aşağıdaki resimlerde görünen ev ise bu kilisenin papazının kaldığı ev olmaktadır, ev yine tipik taş tipi rum evi, yazın kavurucu sıcağında bile içerisi çok serin ve o kadar çok deprem görmesine rağmen halen çok sağlam ve şuan içerisinde ailece yaşayan insanlar mevcut, papazın evinden kiliseye ve yakın olan adalara tünelin olduğu ve papazın buradaki kiliselere bu tünellerden gittiği söylenmektedir…

taksiyarhis-kilisesi-00 taksiyarhis-kilisesi-01 taksiyarhis-kilisesi-02 taksiyarhis-kilisesi-03

Bir önceki yazımız olan Göztepe 60. Yıl Parkı başlıklı makalemizde çocuk, eğlence ve istanbul göztepe parkı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

82
76 paylasim, 82 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu kiliseye bende gitmiştim ama pek kilise ile alakası kalmamış ve resmen yağmalanmış, antika oyuncakların bulunduğu bir mekan haline gelmiş.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı