Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Aralık 2017

Cunda’da Taksiyarhis Kilisesi

Cunda’da Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık’ta en önemli eski tarihi yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, senelerce define arayanlar tarafından yağmalanmış bir kilisedir, Soyulmuş ve çürümeye terk edilmiş şekilde bırakılan bu kilise Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfınca aslına uygun olarak onarılarak müze olarak misafirlere sergilenmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası’ ndaki kiliselerin en büyüğüdür. Bu kilisede bulunan çan dünyadaki en büyük çan olduğu söylenmektedir ve bu çanın hırsızlar tarafından çalınarak yurt dışına kaçırıldığı ve şuan Almanya’ da bir müzede sergilendiği söylenmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi, 1873 yılında inşa edilmiştir. Duvarlar, taştan yığma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Merdivenler ve pencere sarımsak taşı kullanılarak inşa edilmiştir.. 1927–28 yılları arasında camiye çevrilmiştir.

Biz kiliseyi gezmek için çok büyük sabırsızlık içerisinde beklerken gezmeye gittikten sonra hüsrana uğradık, zaten geçmişte sahipsiz kalan kilise yağmalanınca içerisinde ziyaretçilere sergileyecek pek bir şey kalmamış,içeride kilise ile ilgili yada alakalı kesinlikle hiçbir şey mevcut değil. Koç vakfı elindeki eski oyuncakları kullanarak müze yapmış. Emin olun sizlerin elinde bile daha antika ve eski oyuncaklar mevcuttur. Fayton,  birkaç küçük araba, dalgıç  kıyafet ve malzemeleri, eski gemi motoru ve birkaç eski araba…Bizce bu ürünlerin birçoğunu antikacıya satsanız para bile vermeyecekleri türden eşyalar mevcut.Bir heves ile girdiğiniz kiliseden bir o kadar üzgün ayrılıyorsunuz…Bizim tahminimiz içeride bu ürünlerin olmasındaki sebep ise içeride sergileyecek her şey yağmalanmış sergilemeye herhangi bir şey kalmamış, en azından tadilatı yapılmış buna sevinelim…

taksiyarhis-kilisesi-04 taksiyarhis-kilisesi-05

 

Aşağıdaki resimlerde görünen ev ise bu kilisenin papazının kaldığı ev olmaktadır, ev yine tipik taş tipi rum evi, yazın kavurucu sıcağında bile içerisi çok serin ve o kadar çok deprem görmesine rağmen halen çok sağlam ve şuan içerisinde ailece yaşayan insanlar mevcut, papazın evinden kiliseye ve yakın olan adalara tünelin olduğu ve papazın buradaki kiliselere bu tünellerden gittiği söylenmektedir…

taksiyarhis-kilisesi-00 taksiyarhis-kilisesi-01 taksiyarhis-kilisesi-02 taksiyarhis-kilisesi-03

 

Bir önceki yazımız olan Göztepe 60. Yıl Parkı başlıklı makalemizde fiskiye, çocuk ve gezme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Asu QARUTE dedi ki:

    Bu kiliseye bende gitmiştim ama pek kilise ile alakası kalmamış ve resmen yağmalanmış, antika oyuncakların bulunduğu bir mekan haline gelmiş.

Yorum Yaz