daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler

Dağınık Çocuk Odalarına Pratik Çözümler


Çocuk odaları, evlerin en çok dağılan yerlerinden biridir. Çocuklarınızın odalarını derli toplu tutmanın en pratik yolu ise odayı hem çocuğunuzun zevki ve kullanımına hem de depolama çözümlerine uygun bir şekilde dekore etmek olacaktır.

Oyun Alanı Ayırın

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-2

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirdikleri oyunlar ne yazık ki etrafı dağıtıyor, fakat bu durum son derece faydalı olan bu oyunlardan vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. 

Çocuk odasının bir bölümünü oyun alanı olarak ayırmayı deneyin. Çocuğunuza bu sınırları benimsetebilirseniz bu sayede dağınıklık kendi sınırları içinde kalacaktır.

Çalışma Masası Düzeni

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-3

Çocuk odalarının en büyük dağınıklık nedenlerinden biri de çalışma masaları olmaktadır. Bol bölmeli ve çekmeceli çalışma masaları daha iyi toplanır ve çocuklarınız ders çalışırken dikkatleri çok daha az dağılır.

Hoşlarına Gidecek Tasarımlar Kullanın

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-4

Çocuğunuzun odasını sahiplenmesi, odası ile ilgili sorumluluk almasına olanak sağlamaktadır. Çocuk odası dekorasyonu yaparken çocuğunuzun istekleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz odasını düzenli tutması gerektiği bilincine çok daha kolay ulaşacaktır.

Duvarları Özgür Bırakın

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-5

Boyanabilen duvar kağıtları hem silinerek temizlenebilir hem de yapıştırma yöntemi ile çok kolay bir şekilde değiştirilebilir. Bu sayede çocuğunuzun özgür sanatçı ruhunu serbest bırakarak rahat hareket etmesini sağlamış olacaksınız.

Renkli Kutular Kullanın

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-6

Etrafa dağılan oyuncaklar, kitaplar, birbirinden renkli kalemler, karalanmış ve koparılmış defterler; kısacası her türlü ıvır zıvır için hem renkli hem de eğlenceli sepetleri çocuk odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu gibi rengarenk sepetler hem taşınabilir olmaları sebebi ile kolay bir toplama aracıdır hem de çocuklarınızı bu toplama işine dahil edebilmeniz için birer oyuncak olma potansiyeline sahip yardımcılarınızdır.

Dolap ve Çekmeceler

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-7

Ne kadar çok depolama alanına sahipseniz, dağınıklığı o kadar iyi gizleyebilme şansına sahipsiniz demektir. Ayrıca oda toplama işi de bir o kadar kolaylaşır. Bol çekmeceli ve dolaplı mobilyalar daima çocuk odalarında ilk tercihiniz olmalıdır.

Düzen için Renklerden Yardım Alın

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-8

Çocukların yaptığı dağınıklığı azaltabilmenin en ideal ve sağlıklı yollarından bir diğeri de çocuğunuza kendi eşyalarının sorumluluğunu almayı öğretmenizdir.

Hangi eşyanın nerede olması gerektiğini dolap, raf ve çekmecelerinizin fonksiyonlarına göre farklı renklere ayırarak çocuğunuzun kolay ayırt etmesini sağlayabilirsiniz. Bu son derece basit ama çok etkili bir çözümdür.

Bahçeye Taşının

daginik-cocuk-odalarina-pratik-cozumler-9

Bahçeli bir evde yaşıyorsanız, bahçenizin bir bölümünü çocuklarınız için özel bir oyun alanı oluşturmalısınız. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde çocuğunuzun enerjisini evin içinde değil de, bahçede harcamasını sağlarsanız çok daha huzurlu olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Pozitif Enerjiyi Evinize Yansıtın başlıklı makalemizde dekorasyon, ev dekorasyonu ve pozitif enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

103
94 paylasim, 103 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı