Diş Beyazlatmada Çilek Etkili Midir?


Çileğin Dişe Faydaları

Diş ve diş eti sağlığı söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen besinlerden biri çilek olmalıdır. Çünkü renkli meyve ve sebzeler arasında en etkili ve güçlü olan çilektir. Çilek, içerisinde yüksek oranda bulunan C vitamini sayesinde dişlerin direnç kazanmasında ve sağlamlaşmasında oldukça önemli bir faktördür. Aynı zamanda dişlerde bulunan çürük oluşumunu da engelleyen bir etki göstermektedir. Peki ya diş beyazlatmada çilek etkili midir? Çilek, lezzetli olmasının yanı sıra diş minesinde oluşan lekelerden kurtulmanıza da olanak sağlayan malik asidi içerir. Bu asit, dişleri beyazlatmak için oldukça önemli bir etken olduğu gibi dişlerde plak oluşumunu da büyük bir oranda azaltmaktadır.

Çilek ile Diş Beyazlatma

Çilek ile diş beyazlatabilmek için çilek ile birlikte yine dişlerin beyazlamasında etkili olan karbonatta kullanılmaktadır.

Çilekle Dişlerinizi Beyazlatmanız İçin Gerekli Olan Malzemeler:

# 1 adet çilek

# Yarım çay kaşığı karbonat

# Küçük bir kase

# Çatal

# Diş fırçası

Küçük kasenin içerisinde çileği iyice ezin. Ardından kaseye karbonatı ekleyin ve güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra tıpkı diş macunu ile dişlerinizi fırçalar gibi bu karışımı fırça üstüne alın ve dişlerinizi fırçalayın. Burada sizi uyarmam gereken bir konu var. Bu uygulamayı yaparken fazla bastırmamalısınız. Dişlerinize ve diş etlerine zarar vermemeniz için bu işlemi nazik bir şekilde yapmanız gerekir. Hatta yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Özellikle karbonat sert şekilde uygulandığı zaman diş minesine zarar verebilmektedir. Hazırladığınız bu karışımla dişlerinizi 2-4 dakika boyunca fırçalayın. Eğer malzeme kalırsa, kalanıyla tüm ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Ağzınızı ılık su ile çalkalayın ve hemen sonra normal şekilde dişlerinizi fırçalayıp bakımınızı tamamlayın. Bu bakımı karbonat kullandığınız için çok sık bir şekilde yapmamanızda fayda var.

Çilek ile Dudak Peelingi

Kış aylarında soğuk ve rüzgardan dolayı kuruyan ve çatlayan dudaklar, yaz aylarında ise sıcaklardan ve güneşten kurumaktadır. Bu yüzden yılın her döneminde dudak bakımınızı yapmak zorundasınız. Dudaklarınızı nemlendirmek ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için dudaklardaki ölü hücrelerden kurtulmanız gerekir. Çilek ile dişlerinize mükemmel bir bakım yapmışken, dudaklarınızı da ihmal etmeyin. 🙂

Gerekli Malzemeler:

# 1 adet çilek

# 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

# 1 çay kaşığı toz şeker

# Küçük bir kase

# Çatal

# Havlu

Çileği kase içerisinde iyice ezdikten sonra bütün malzemeleri kaseye ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı, dudaklarınızdaki ölü deriyi kaldırmak için parmağınız ile masaj yapar gibi dairesel hareketler ile sürün. Dişlerin beyazlamasını sağlayan malik asit sayesinde dudaklarınızdaki ölü hücrelerden kurtulacak ve yeni hücreler açığa çıkacaktır. Bu tarif dudaklarınızı pürüzsüz bir hale getirecek, yani gençleştiren bir peeling etkisi gösterecektir. Uygulamayı yaptıktan sonra dudaklarınızı bol ılık suyla yıkayın ve havluyla nazikçe kurulayın. Ardından dudak nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Jojoba Yağının Güzellik Etkisi başlıklı makalemizde jojoba yağının faydaları, şifalı bitkiler ve şifalı yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
89 Paylaşım, 91 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir