Diş Taşı Neden Oluşur?


Yapılan araştırmalara göre ağız ve diş sağlığına en az önem veren ülkeler arasında yer alıyoruz. Ağız sağlığı tüm vücudumuzu etkiler. Ağız ve dişlerimiz sindirim sisteminin ilk ve en önemli parçasıdır. Ağız ve dişlerin bakımı yeterince yapılmadığı zaman ileride böbrek, kas, kalp ve çeşitli hastalıkların nedeni olabilir.

Tam bir ağız sağlığı için diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Ancak diş fırçaları dişlerin arasını yeteri kadar temizlemeyecektir. Bu yüzden kullanmayı pek sevmeseniz de diş ipi ağız hijyeninin en önemli yardımcısı olarak yanı başınızda durmalıdır. Sizi bir konuda uyarmak isterim ki; sigara, alkol, aşırı tuzlu ve tatlı yiyecekler ile asitli içecekler dişlere zarar veriyor. Ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmezseniz ilk karşılaşacağınız sağlık sorunu diş taşı olacaktır. Sonrasında diş eti hastalıkları, diş çürümeleri ve tedavisi mümkün olmayan diş kayıpları kendini gösterecektir.

Ağız ve diş sağlığında ilk müdahale diş taşlarının temizlenmesi olmalıdır. Diş taşı ya da diğer adıyla tartar özellikle tükürüğün bol olduğu yerlerde tükürüğün taşıdığı kalsiyumun bu plak yapısına çökmesi ile oluşmaktadır. Diş taşı ne yazık ki fırçalamakla dişten uzaklaştırabileceğiniz bir şey değildir. Ancak yapacağınız temizlik sayesinde dişlerinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. ‘Diş taşı neden oluşur?‘ sorusunun cevabı dişlerin iyi fırçalanmaması olarak kısaca özetlenebilir. Günlük hayatınızda çokça tükettiğiniz çay, kahve, şekerli gıdalardan dolayı dişlerinizde diş taşı oluşur. Tedavisi yapılmayan diş taşları zaman içerisinde dişin ve diş etlerinin çekilmesini başlatır, kökler açığa çıkar. Bir süre sonra ise diş sorunları ve diş kayıpları kendini gösterir.

Diş Taşı Temizliği Yaptırmak Dişlerin Aşınmasına Neden Olur Mu?

Diş taşı temizliği yaptırmak hiçbir şekilde dişlerinize zarar vermeyecektir. Aksine dişinizdeki yabancı maddeler uzaklaştırıldığı için ağız sağlığınız sağlanmış ve vücut sağlığınız da korunmuş olacak. Bazı insanlar diş taşı temizliğinde karbonat kullanır. Fakat dişleri karbonatla temizlemek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Çünkü karbonat dişleri temizlemez aksine diş yüzeyini çizer. Dişlerin temizliği tartarların temizliği ile başlamaktadır. Ağrısız ve sancısız bir şekilde dişlerinize yapışan yabancı maddelerden kurtulmak istiyorsanız uzman bir diş doktoruna başvurmanızı öneririm.

Sağlıkla kalın… Bol gülüşler! 🙂

Bir önceki yazımız olan Çay Ağacı Yağının Faydaları başlıklı makalemizde ağız ve diş sağlığı, cilt bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
74 paylasim, 80 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı