diyetsiz-kilo-vermenin-9-yolu

Diyetsiz Kilo Vermenin 9 Yolu


Yaşamın yoğun ve hızlı bir tempoda geçmesi, iş hayatının yoğun ve stresli olması, gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken rutin işlerimiz nedeniyle en çok ihmal ettiğimiz beslenmemiz ve beslenme alışkanlıklarımız oluyor. Özellikle çalışıyorsanız sabahları kalkar kalkmaz başlayan yoğun tempo sebebiyle belki de çoğumuz kahvaltı yapmayı ya ihmal ediyor ya da atıştırarak kahvaltı öğününü geçiştiriyoruz. Hızla tükettiğimiz besinler, geç saatlerde yenilen akşam yemekleri derken alınan fazla kilolar ise cabası.

Beslenme düzensizliği nedeniyle aldığımız kiloları ise ne kadar telafi etmeye ve diyet yaparak aldığımız kiloları vermek için uğraşsak da maalesef düzensiz yaşam tarzlarımız nedeniyle genellikle diyet programımızı yarıda bırakıyoruz.

İdeal olan kilonuzu korumak veya diyet yapmadan zayıflamak istiyorsanız eğer yaşam tarzınıza yerleştireceğiniz uygulaması kolay ve sizi yormayacak Diyetsiz Kilo Vermenin 9 Yolu yazımız ile formunuzu koruyabilir ya da kilo verebilirsiniz.

1- Ana öğünlerinizde mutlaka hızlı yemek yemeden kaçının. Hızlı yemek tüketmek vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla yemenize neden olur. Öğünlerinizin yaklaşık 20-25 dakika sürmesine özen gösterin ve yavaş çiğneyin ve alışkanlık haline getirin.

2- Hem sağlığınızı korumak hem de metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka günde en az 1.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Öğünleriniz önce su tüketmeye özen gösterin ancak öğünleriniz esnasında su tüketmekten kaçının. Yemeklerle birlikte su tüketmek midenizin hacim açısından genişlemesine neden olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir noktada yemekten hemen sonra su tüketmemek. Yemekten en az 1 saat sonra su tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

3- Öğünlerinizden birinin mutlaka sebze ağırlıklı olmasına dikkat edin. Kalori açısından düşük olan sebze hem bağırsaklarınız çalışmasını sağlayacak hem de sağlıklı beslenme alışkanlığınızı destekleyecektir.

4- Öğünlerinizde porsiyonlarınızı küçültün. Bir ara öğünde meyve tüketirken diğer ara öğünde süt, yoğurt gibi besinleri tercih edin.

5- Karbonhidrat ihtiyacımızı gün içerisinde karşılamadığımız da ve düzenli bir beslenme alışkanlığımız olmadığında hemen tatlıya olan isteğimiz artar. Bunun yerine düzenli beslenme alışkanlığı kazanmalı ve karbonhidrat alımını yeterince aldığınızdan emin olun. Ve tatlıyı hafta 1 ya da 2 kere tüketmek kalori alımını dengelemeniz de yardımcı olacaktır.

6- Yemeklerinizde yağları tamamen kaldırmayın. Tokluk hissini daha uzun süre sağlayan yağ tüketilmediğinde daha kısa sürede acıkmanıza neden olur. Bunun yerine 1 porsiyon salatanıza 1 tatlı kaşığı yağ eklemeyi ihmal etmeyin.

7- Hayatınızın yoğun temposundan dolayı uygulaması zor olsa da akşam öğünlerinizi geç saatlere bırakmayın. İmkansız derseniz de en azından yatmadan 4-5 saat öncesinde akşam öğününüzü tüketmeye özen gösterin.

8- Kızartmayı kim sevmez değil mi ancak formunuzu korumak ve fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız yemeklerinizi kızartmak yerine fırında ya da haşlayarak pişirmeyi tercih etmelisiniz.

9- Öğünlerinizde proteini eksik etmeyin ama aşırıya da kaçmayın. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein günlük alınması gereken besinin yüzde 18’ i kadardır. Proteinin fazla tüketilmesinin aynı zamanda böbrekleri yoruyor.

 

Bir önceki yazımız olan Avokado Çayının Sağlığa Faydalarını Biliyor musunuz? başlıklı makalemizde cilt bakımı, sağlıklı beslenme ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
80 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir