doganin-mucizesi-dogal-antibiyotikler

Doğanın Mucizesi Doğal Antibiyotikler


Antibiyotikler birçok sağlık sorununda doktorlar tarafından hastalığının türüne göre hastalara verilmekte olup, aşırı kullanımı vücudun bağışıklık sistemini zamanla dirençsiz hale getirdiği bilinen bir gerçektir.

Antibiyotikler genellikle enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle kullanılan bir ilaç türüdür. Antibiyotiğin düzgün kullanımı mide rahatsızlıkları, cilt problemleri, kulak enfeksiyonları, diş enfeksiyonlarının neden olduğu rahatsızlıkları giderebilmektedir. Elbette her sağlık problemi için farklı antibiyotiklerle bakteri türüne göre tedavi uygulanmaktadır.

Antibiyotiklerin aşırı kullanımının ya da kişinin bünyesine göre farklı tepkiler vermesi de söz konusudur. En belirgin yan etkileri ise bağırsaklarda bulunan savunma görevi üstlenen bakteri yok edebilir ve bunun sonucu olarak da ishal, mide problemleri, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir.

Evet, sağlığımız söz konusu olduğunda önem vermeli ve sağlığımıza kavuşabilmek için gerekli olan tedaviyi ertelememeliyiz. Ancak doğanın bizlere sunduğu mucizevi doğal ilaçları da görmezden gelmemeli sağlıklı bir yaşam için mutlaka yaşamımızda değiştirmemiz gereken beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeliyiz. Doğa bize antibiyotik görevi üstlenen besinleri sunarak vücudumuzun direncini arttırmakta ve enfeksiyonlara karşı savaşmamızı sağlamaktadır. Önemli olarak belirtelim doğal antibiyotikler vücutta barınan ve vücudumuzu koruyan iyi bakterileri öldürmez.

Bal

2014 yılında yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar, balın enfeksiyonlara karşı savaşma özelliğinin olduğunu ve balın düzenli tüketilmesi sonucu bakterilerin direnç geliştirmesine engel olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle bal bitki bilimciler tarafından en iyi doğal antibiyotik görevi üstlenen besinler arasında olduğu düşünülmektedir.

Piyasada bilindiği üzere birçok çeşit marka ve bal çeşidi bulunmaktadır ve tükettiğiniz balın organik olduğuna dikkat etmelisiniz. Bal tüketirken bağışıklık sistemini geliştirmek için ayrıca 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırarak günde bir kez tüketin. Aynı zamanda tüketmiş olduğunuz süt, meyve suyu, yeşil çay veya smoothie gibi içeceklerinize bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, vücudun doğal direncini korumak ve desteklemek için kullanılmasının yanı sıra hastalıklara sebep olan bakterilerin yok edilmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Vücutta oluşan herhangi bir yara sonucunda oluşabilecek enfeksiyon risklerine karşıda koruyucu bir görev üstlenmektedir.

Zerdeçalı tüketmek için ufak bir kavanoz içerisine 1 çorba kaşığı toz zerdeçal ve 5 çorba kaşığı balı karıştırın ve kavanozun ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez birer çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Altınmühür

Sağlık sorunlarına yol açan bakterileri öldürme de yardımcı olan Altınmühür içeriğindeki berberine adı verilen bir bileşik içermektedir. İçeriğindeki berberine bileşiği ile vücuttaki beyaz kan hücreleri aktif hale getirerek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve enfeksiyonlara karşı savaşma da bir hayli etkin rol oynamaktadır. Altınmühür, doğal antibiyotik özelliği ile oldukça etkili bitkidir.

Altınmühür bitkisinin antibiyotik etkisinden faydalanmak için, 1 fincan suyu kaynatıp 5 dakika bekletin ve içerisine 1 çay kaşığı altın mühür bitkisinden atarak 5 dakika demlenmeye bırakın ve süzün. Sıcak olarak tüketmeye özen gösterin ve günde bir fincandan fazla tüketmeyin.

Sarımsak

Günümüzde en yaygın olarak antibiyotik etkisi olduğu bilinen sarımsağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sarımsak, antiviral ajan ve antifungal olarak etki gösteren doğal antibiyotik görevini üstlenmektedir. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller bakımından mucizevi bir besin olan sarımsak aynı zamanda bağırsakta bulunan parazitleri öldürmede etkilidir.

Sarımsak mutfaklarımızdan eksik etmemiz gereken bir besindir ve mutlaka yemeklerde kullanmayı ihmal etmeyin. Yemeklerin haricinde her sabah aç karnına 2 diş sarımsak yutun. Mide rahatsızlıklarınız söz konusu ise doktorunuza başvurarak kullanmanız tavsiye edilir.

Zencefil

Doğanın bir başka mucizesi olan Zencefil, bakterilerin sebep olduğu birçok sağlık problemlerine karşı doğal antibiyotik rolünü üstlenmektedir. Özellikle periodontal ve solunum yollarına bağlı olan enfeksiyonlara karşı etkisi yaygın olarak bilinmektedir.

Kış aylarında mutfağınızda bulundurmanız gereken zencefilden çay yaparak rahatlıkla tüketmeniz mümkün. Bunun için bir dilim taze zencefili rendeleyerek bir su bardağı su ile 10 dakika kaynatın ve süzerek tüketebilirsiniz. Zencefil çayını tüketirken içerisine bal ve limon ekleyerek çayınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Zencefili aynı zamanda taze ya da kuru olarak yemeklerinize ekleyerek düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Kekik Yağı

2001 yılında Georgetown Tıp Merkezinin yapmış olduğu araştırma sonucunda, ilaçlara karşı direnç gösteren bakteriler üzerinde bile etkili olabilmektedir. Kekik yağının içeriğinde bulunan karvakrol kimyasal bileşeni sayesinde, antibiyotiklerin oluşturduğu etki kadar enfeksiyonu azaltmada etkilidir. Kekik yağı aynı zamanda ağrı kesici özelliği ile de yaygın olarak bilinmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı ya da sinüs için bir su bardağı kaynar suyun içerisine 4-5 damla kekik yağı ekleyin ve buharını soluyarak enfeksiyon etkilerinden kurtulana kadar her gün bir kez uygulayın.

Ayaklarda ya da tırnaklarda oluşan enfeksiyon problemlerine karşı geniş bir kabın içerisine ılık su ekleyerek yarım tatlı kaşığı kekik yağı ekleyin ve 1 hafta boyunca her akşam ayaklarınızı hazırlamış olduğunuz su da bekletin.

Bir önceki yazımız olan Keten Tohumu Yağı ve Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, keten tohumu yağı ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
87 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir