Doğdukları Günden Ölene Kadar Saçlarını Kestirmeyen Kadınlar


1837 ile 1901 yılları arasında yaşayan Victoria devri kadınlarının birçoğu doğdukları günden ölümlerine kadar saçlarını kestirmemişlerdir.  Ayak bileklerine ve hatta yerlere kadar uzanan saçlar kadında sadakati, başarıyı ve güveni temsil ederdi.

19. yüzyılda İngiltere’de Victoria Dönemi, bilim ve sanat alanındaki gelişmeler ile imparatorluğun en parlak dönemi unvanını almıştır. Toplumda sınıf ayrımlarının ve dini baskının en belirgin olduğu dönemidir. Victoria Dönemi’nde toplum zenginler ve fakirler olarak ikiye ayrılırdı. Bir yanda şatafatlı şatolarda itibarlı zenginler yaşarken, diğer bir yanda ise sokaklarda fakirler yiyecek ekmek bulamıyordu.

Dönemin toplumundaki tek ayrım sınıf ayrımı değildi. Aynı zamanda toplumda erkek üstünlüğü vardı. Kadınlar hiçbir şekilde söz hakkına sahip değildi. Ayrıca iyi bir eş, ev hanımı ve anne olmak ile yükümlüydüler. Yönetiminde kadın hükümdar ve kadın kraliçenin bulunduğu bir ülkede bu boyutta bir erkek üstünlüğünün olması da çok ironiktir. Bunun nedeni kraliçe Victoria’nın kadın haklarından bihaber olan bir toplumu yönetirken anti feminist bir düşünce tarzına sahip olmasıydı.

Victoria Dönemi’nde özellikle soylular arasında kadının güzelliği oldukça önemli bir yere sahipti. Her ne kadar tutucu olsalar da güzellik, kadının geleceğini belirlerdi. Zengin ve soylu erkekler tarafından beğenilip onlarla evlenmek, kadınlar için servete konmak demekti.

Zengin ve soylu erkekler ile evlenerek geleceğini garanti altına almak isteyen kadınlar, saçlarına kendilerinden bile daha iyi bakmışlardır. Saçları uzun, bakımlı ve sağlıklı kadınlar yüzlerindeki kusurları saçlarının yardımı ile başarılı bir şekilde gizleyebilmişlerdir.

Kadınlarda uzun saç sabrı, ev hanımlığını ve sadakati olan simgelerdi. Aynı zamanda uzun saç, zenginlik göstergesi sayılırdı. Fakir kesimin saçları bitlendiği için kısa kestirilirdi. Uzun saç, kadın soylu olmasa bile iyi bir aileden geldiği anlamına gelirdi.

Günümüz kadınları nasıl altın günleri yapıyorsa, o dönemin kadınları da saç yıkama, kurulama ve tarama günleri yapardı. Victoria dönemi kadınları kendilerine sarkıntılık eden erkeklerden korunabilmek için upuzun şapka iğneleri kullanırlardı. Saçları yerlere kadar uzayan kadınların sokağa saçlarını toplamadan çıkmalarına asla izin verilmezdi. 1800’lerin sonuna kadar kadınlar, saçlarını uzatıp  üst kısmı hafif kabarık olacak şekilde ve alınlarına birkaç lüle düşecek şekilde  tepelerinde toplardı.

‘Victoria dönemi topuzu’ adı verilen saç toplama modeli, büyük ve önem taşıyan ev işleri için koşuştururlarken kadınlara zorluk çıkarmıyordu. Bu dönemde güzellik anlayışı upuzun kıvırcık saçlardı. Uzun ve fırfırlı elbiseler, balık etli kadınsı vücut hatları, hatta ve hatta tombul ve pembemsi yanaklardı. Victoria Dönemi’nde kadınların saçları onların görünümünün çok önemli bir parçası halindeydi. Hem çekicilik hem de statü açısından bir göstergesiydi.

Dönemde evli olan bir kadının saçını toplamadan dolaşması arsızlık ve utanmazlık anlamına gelirdi. Hatta ve hatta günahkarlık olarak nitelendirilmekteydi. O dönemde fakir sınıfın hastalık ve hijyen sorunları nedeni ile saçlarını uzatması mümkün değildi.

Bir önceki yazımız olan Çin'in 'Yasak Şehri' Görenleri Büyülüyor başlıklı makalemizde kültür ve sanat, seyahat ve yasak şehir hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

121
118 paylasim, 121 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı