dogranmis-soganda-olumcul-tehlike

Doğranmış Soğanda Ölümcül Tehlike


Show TV kanalında hafta içi her gün yayınlanan ‘Zahide Yetiş’le’ programına konuk olan Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, herkesin evinde olan soğanın dilimlenmesi ile ilgili nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı gözler önüne serdi.

Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar’a göre; önceden doğranan soğan, kapaklı kaplarda veya kilitli buzdolabı poşetlerinde buzdolabında bile saklansa, bakteriyle birlikte kokuları da mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsetmekte.

Dilimlenmiş bir şekilde 1 gece bile bekleyen soğan; safra salgılarını ve mide asidini artırırken, aynı zamanda gıda zehirlenmesine de yol açabilecek kadar tehlikeli bir hal alabiliyor. Eğer kestiğiniz soğanın tamamını tüketemiyorsanız, ‘o zaman kestiğim soğanın yarısını saklayayım yarın başka yemekte kullanırım’ demek son derece yanlış!

O soğanlara bir şekilde salataya doğrayın ve tüketin.  Fakat soğanı buzdolabında sakladığınız zaman ciddi şekilde vücudu zehirliyor. Tabi ki bu zehirleme durumu soğanı yemeğe doğradığınız o an için geçerli değildir. Kısacası yarım kalan soğanı asla ama asla tüketmemek gerektiğine dikkat çeken Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar ev hanımlarını bu konuda uyardı. ​

Bir önceki yazımız olan Basen ve Kalça Yağlarınızı Eritmede 3 Etkili Yöntem başlıklı makalemizde diyet tarifleri, sağlıklı beslenme ve zayıflama kürleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
91 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir