dogru-ayakkabi-secimi

Doğru Ayakkabı Seçimi


Yapılan araştırma sonuçlarına göre dünya genelindeki insanların %30’unun ayak sağlığı ile ilgili ciddi sorunlar yaşadığı kanıtlanmıştır. Tüm vücudu taşıyan, bir nevi bütün yükü çeken ayaklarımızdır. Durum böyle olunca da vücudumuzda en çok dikkat etmemiz gereken uzuvlarımızdan biride ayaklarımız olmalıdır.

Ayak sağlığını en çok etkileyen şey sıkça kullandığımız ayakkabılardır. Bu yüzden doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığınız için büyük bir önem taşımaktadır. Peki, doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

dogru-ayakkabi-secimi-1

Ayakkabı seçimi bir uzmandan destek almayı gerektirecek kadar ciddi bir konudur. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken şeyleri sizlere kısaca özetlemek istedim. 🙂

 

  • Ayakkabılarınızı uzun olan parmağınıza göre seçmelisiniz.
  • Ayağınızı bileğinizden kavrayan ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. Böylece bilek kaslarınız daha çok gelişecektir. Fakat uzun süreli kullanımlarda bunun tam tersi bir sonuç ortaya çıkabilir. Yani her şeyin fazlası zarar demekte fayda var. 😉
  • Ayakkabı alacağınız zaman adeta çamaşır büker gibi beğendiğiniz ayakkabıyı bükün. Ne kadar deforme olduğunu bu şekilde gözlemleyebilirsiniz.
  • Ayak sağlığınız için ayakkabı seçimi yaparken eni geniş olan fakat kalıbı dar olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.
  • Ayaklarınızın yaş büyümesine orantılı bir şekilde büyüdüğünü unutmamalısınız. Yani her zaman yarım numara büyük olan ayakkabıları mağazaya sorun.

dogru-ayakkabi-secimi-2

  • Normalden çok daha dar ayakkabılar parmaklarınızı sıkar ve ayaklarınızda sinir zedelenmesine neden olur. Geniş ayakkabılar ise iki de bir ayağınızdan çıkar ve yürürken sizi rahatsız eder. Hatta ve hatta düşmenize bile sebep olabilir. Kısacası en ideali en çok yarım numara büyük olan ayakkabıları tercih etmenizdir.
  • Yüksek topuklu ayakkabıların kişilerde sinir yüklemesine neden olmaktadır. Bu durum sizin gün boyu çok daha yorgun ve halsiz görünmenize neden olacaktır. Ayrıca agresif tavırlar sergilemenize de neden olabilmektedir. Sağlıklı bir yüksek topuklu ayakkabı için en ideal topuk ölçüsü 2cm-3cm’dir.
  • Nasıl ki ayaklarınızı soğuktan korumak ve sağlığınızı bozmamak için çorap giyiyorsanız, ayaklarınızı soğuktan korumak için ayakkabı tercihine de dikkat etmelisiniz. Çünkü vücuttaki tüm sinir uçları ayak tabanında toplanır.

Kısacası doğru ayakkabı seçimi yaparak ayak ve beden sağlığınızı koruyun. 🙂

Bir önceki yazımız olan Kasınız İle Doğru Orantıda Su İçmeyi İhmal Etmeyin! başlıklı makalemizde egzersiz, erkek sağlığı ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

77
74 paylasim, 77 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı