dogum-sonrasi-cinsel-isteksizlik

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik


Doğum sonrası cinsel isteksizlik yeni doğum yapan ve emzirmeye başlayan kadınların birçoğunda görülebilmektedir. Doğum sonrası cinsel isteksizlik durumu normal olarak karşılansa bile, bu sürecin uzaması bazı ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Yeni anne olan kadınların %90’ı cinsellik konusunda birtakım endişeler yaşamaktadır. Cinselliğe tekrardan başlama konusunda tereddüt yaşayan annelerin bu isteksizliği yaşaması normaldir. Aktif cinsel hayata doğumdan sonraki 6. haftada dönülmesinde hiçbir sakınca görülmemektedir.

Cinsel hayata başlayan annelerin ilk dönemlerinde vajinada kuruluk problemi ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek ve daha kolay bir şekilde cinsel ilişkiye girilebilmesi için ilişki sırasında kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir. Erkeklerin doğum yapan eşlerine cinsel ilişki açısından fazla baskı yapmamaları ve eşlerine anlayışla yaklaşmaları gerekmektedir.

Hamilelik Sonrası Dış Görünüş Cinsellikten Uzaklaştırabilir

Hamilelik sürecinden geçerek yeni doğum yapan kadınların vücutlarındaki bazı değişimlerin cinselliği olumsuz yönde etkilediği bir gerçektir. Çünkü hamilelikle birlikte vücut kilo almaya başlar. Bu yüzdende kadınlar vücutlarının bozulduğu düşüncesine kapılarak psikolojik açıdan çökebiliyor. Doğum sonrasındaki 6. haftadan itibaren uzman tavsiyesi ile uygulanacak bir egzersiz ve diyet programı ile birlikte anneler eski formlarını geri kazanabilirler.

Doğum sonrasında bazı anneler eşleriyle ilgilenmek ve cinselliği düşünmek yerine, bebekleriyle daha fazla ilgilenmek isteyebilirler. Fakat kadının buradaki dengeyi çok iyi tutması gerekiyor. Tamam, cinselliğe kendinizi hazır hissetmeyebilirsiniz fakat eşinize zaman ayırmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Cinsel İsteksizlik Yaşayan Kadınlara Karşı Sabırlı Olunması Gerekir

Doğum sonrası ilk 40 gün lohusa dönemi olarak adlandırılır ve bu dönem anneler için iyileşme sürecini kapsar. Kadınların hem fiziksel hem de duygusal olarak toparlanmaya çalıştığı lohusalık döneminde genellikle cinsel ilişkiye karşı bir istekleri bulunmaz. Bu zaman diliminde ise eşlerinin biraz daha sabırlı olup yeni anneyi desteklemesi gerekir.

Sadece eşlerin değil, aile büyüklerinin de doğum yapan kadına karşı anlayışlı olması gerekir. Özellikle yeni anneleri mutsuz edebilecek olumsuz eleştirilerde bulunulmaması gerekir. Ayrıca aile büyüklerinin anne, baba ve bebek arasındaki ilişkiye çok fazla müdahale etmemesi gerekir. Yeni babalar ise anneye destek olarak bebeğin bakımına aktif bir şekilde destek olmalıdır.

Tüm bu durumları atlattığınız halde doğum yapan eşinizin hala cinsel isteksizlik sorunu devam ediyorsa, mutlaka uzman bir doktora görünmesini tavsiye ediyoruz.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Hamilelerde Cilt Bakımı başlıklı makalemizde cilt bakımı, hamilelik ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
84 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı