dogum-belirtileri

Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler


Doğumdan birkaç hafta önce pelvise yapılan baskı azalır ve daha rahat nefes almaya başladığınız için kendinizi hafiflemiş hissedebilirsiniz. Bazı hamilelerde doğumdan önce adet sancısı gibi ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar ise doğumun başlayacağının habercisi olabilir.

Peki, doğumun başladığını gösteren belirtiler nelerdir?

Rahim Değişmeye Başlar

Doğumdan günler hatta haftalar önce rahim yapısında birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu sizin ilk doğumunuz ise rahim boyunda hafif bir açılma hissedebilirsiniz. Daha önce doğum yapan biriyseniz, bu açılma 1-2 cm kadar olabilmektedir.

Kanlı Mukus Akıntısının Gelmesi Normal Mi?

Mukus tıkacı, rahim kanalını hamilelik süresince kapalı tutmaktadır. Doğum zamanı yaklaştıkça bu tabaka çözünmeye başlar ve vücuttan dışarı atılabilir. Bu akıntı ise parça parça şeklinde olabileceği gibi birkaç gün süren vajinal bir akıntı olarak da görülebilmektedir. Hamileliğinizin son aşamalarında cinsel ilişki yaşamak ya da vajinal kontrole gitmekte bu akıntının gelmesine sebep olabilecektir. Eğer bu durumla doğuma yakın bir tarihte karşılaşırsanız genelde normal olarak kabul edileceği için telaş yapmanıza gerek kalmayacaktır. Fakat doğuma uzun bir süre varken bu akıntı gerçekleşirse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Suyun Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Bebeğin içinde bulunduğu su kesesi yırtıldığı zaman vajinadan su geldiği gözlemlenir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız anda hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalı ve panik yapmamalısınız. Çoğu hamilelerde ilk olarak kasılmalar yaşanır ve sonrasında su kesesinde yırtılma meydana gelir. Fakat bazı durumlarda ilk belirtinin su kesesinin yırtılması da olabilmektedir. Bu gibi vakalarda doğumun çok kısa bir süre sonra başlayacağının habercisidir. Henüz sancılanmadan su kesesi yırtılırsa doğumun vakit kaybedilmeden başlatılması gerekir. Aksi halde bebek su kesesinde bulunan amniyotik sıvının kaybı nedeni ile enfeksiyon kapabilir.

Anne adaylarının her koşulda soğukkanlılığını koruması ve vakit kaybetmeden doktoruna danışması hem anne hem de bebek için büyük bir önem taşımaktadır. Eşlerinde bu durumda anne adayına destek olup güçlü kalması çok önemlidir. Panik yapmadan ve belirtileri takip ederek doktor kontrolünde bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alabilirsiniz.

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde psikoloji, vajinismus ve vajinismus nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
98 Paylaşım, 99 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir