Dopamini Yükseltmenin Yolları


Dopamin, vücudun doğal yollarla ürettiği bir kimyasaldır. Dopamin, doğal yöntemler kullanılarak arttırıldığı zaman yaşam kalitenizi arttırmanızı sağlamanın yanı sıra daha mutlu bir yaşama adım atmanız kaçınılmazdır. Nedeni ise dopamin, ruhsal dengenin düzenlenmesinde aktif olarak rol almasıdır. Hatta dopamin vücut tarafından az salgılanması halsizlik, enerjinin az olması, depresyon, tatmin duygusunun bir türlü bastırılamaması gibi belirtiler ile dopamin açığa çıkmaya başlar.

dopamini-yukseltmenin-yollari

Peki, dopamin ruhsal sağlığımızı ve yaşam kalitemizi bu denli etkilerken Dopamini Yükseltmenin Yolları nelerdir? diye merak ettiğinize eminiz. O halde Dopamini Yükseltmenin Yollarını belirtelim.

Dopamini hoşunuza giden bir aktivite gerçekleştirerek arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Müzik dinlerken bir yandan şarkı söyleyebilirsiniz, yemek pişirmeyi seviyorsanız yeni lezzetleri keşfedebilirsiniz, beğendiğiniz bir manzaranın ya da cismin resmini çizebilirsiniz, sevdiğiniz bir müzikle dans edebilirsiniz. Yaratıcı olmak dopamini yükseltir ve kendinizi nasıl iyi hissettiğinizi keşfedersiniz.

Kendiniz için bir plan listesi oluşturun, yapmak istediğiniz her şey için kendinize hedefler belirleyin ve her gerçekleştirilen plan ve hedefin yanına tik atın. Yaptıklarınızı takip edip gerçekleştirdiklerinizi fark etmek kendinizi mutlu hissetmeyi sağlayacaktır.

Meditasyon yapmak rahatlamanızı sağlayacaktır ve meditasyon yaparak rahatladığınız da vücudunuz daha dingin olacağı gibi hem zihinsel olarak daha fazla enerji salgılamasını sağlayacak hem de mutluluk hormonlarının seviyesini arttıracaktır.

Kötü alışkanlıklarınızı bağımlılık haline getirmekten vazgeçin. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar sadece o an keyif vermekten başka bir işlevi olmadığından sorunlarınıza hiçbir şekilde çözümlemeyecektir.

Yeşil çay, bitter çikolata, badem, bol C vitamini içeren meyveler gibi dopamini yükseltin. Özellikle muz dopamin seviyesini yükselten besinler arasında yer almaktadır. Sağlıksız besinlerden uzak durmaya özen gösterin.

Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla, birlikte vakit geçirmekten, sohbet etmekten keyif alacağınız kişilerle sık sık buluşun. Sevdiklerinizle vakit geçirmek dopamini yükselmesini sağlayan diğer etkenlerden biridir.

Her gün yarım saatinizi doğa ve temiz havanın eşliğinde yürüyüş ya da egzersiz yapmak için ayırın. Yürüyüş ya da egzersiz yapmak yaratıcılığınızı perçinleyecektir.

Kendinizi eve kapatmak uzak durun. Dışarı çıkın hele de hava güneşliyse… Güneş dopamini yükseltmenin yolları arasındadır. Güneş ışığından vücudunuzu ve kendinizi mahrum bırakmayın.

Bir önceki yazımız olan Ergenlikte İletişim Sorunu başlıklı makalemizde ergenlikte iletişim, iletişim sorunları ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
80 Paylaşım, 85 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir