Dövme İz Kalmadan Nasıl Silinir?


Kimi insanlar değer verdiği kadının ya da erkeğin adını, kimi insanlar ise kendisi ile özdeşleştirdiği simgeyi vücudunun farklı yerlerine dövme yaptırır. Özellikle sevgililik dönemlerinde kız arkadaşını veya erkek arkadaşını mutlu etmek isteyenlerin sıkça başvurduğu ‘gönül çalma’ yöntemi olan dövme modasına ilgi oldukça fazla. İlişkiler bitince de ilk iş dövmeden kurtulmak oluyor, fakat dövme iz kalmadan nasıl silinir?

Farklı uygulamalarda kullanılan lazer aynı zamanda bir dövme silme aracı olarak da kullanılmaktadır. Lazer ışınları deri yüzeyine zarar vermeden geçer ve deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emiyor, ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürüyor. Bu sayede deri içinde bulunan pigmentler, açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrıştırılıyor. Ayrışan dövme boyası vücudun bağışıklık sistemi tarafından çok daha kolay bir şekilde emilerek yok oluyor. Farklı renklerde dövme yaptırdınız, fakat ilk yaptırdığınız zamanki kadar size anlamlı gelmiyor mu? Ve artık dövmenizi sildirmek mi istiyorsunuz?

Bu işlem için ise farklı dalga boylarına sahip olan lazer sistemleri kullanılmaktadır. Lazerle dövme silme tedavisi Q Switch lazer ile yapılmaktadır. Dövmenin rengine göre birbirinden farklı dalga boyları kullanılmaktadır. Mesela; siyah renkli dövme erkekler tarafından en çok tercih edilen renktir. Bu renk tedavisinde 1064 nanometre, kırmızı renk tedavisinde ise 532 nanometre dalga boyu kullanılmaktadır. Lazerle dövme silme tedavisi öncesi dövmenin bulunduğu alan lokal anestetik kremle uyuşturulmaktadır. Daha sonra ise dövmenin rengine göre başlıklar kullanılarak lazer atışları yapılmaktadır.

Yapılan işlem sonrası dövmeli bölge kabaracaktır. Bu yüzden o bölgeye pomat sürülerek birkaç gün nemlendirilmesi gerekir. Yapılan bu uygulamanın yüz güldüren avantajlarından biri sosyal hayatı etkilemiyor olması. Dövmenin rengi, derinliği ve büyüklüğü seans sayısını değiştirmektedir. Fakat genel olarak seans aralıkları 3 ila 6 haftada birdir. Siyah renkteki ve amatör olarak yapılan dövmeler çok daha kolay çıkarılmaktadır. Lazerle dövme silme uygulamasından sonra deri yüzeyinde hiçbir şekilde leke veya iz oluşmamaktadır. Yalnızca yeni oluşan cilt bir kaç ay hafif pembe renk alabiliyor, fakat kısa sürede cilt eski haline dönüyor.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Diş Taşı Neden Oluşur? başlıklı makalemizde ağız sağlığı, ağız ve diş sağlığı ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
86 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı