down-sendromlu-cocuklar

Down Sendromlu Çocuklar


Bugünkü yazımda sizlere çevrenizde sıkça gördüğünüz, hatta iş hayatına bile dahil olan down sendromlu çocuklar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Herkesin çocuğu kendine güzel ve özeldir. Fakat bazı rahatsızlıklar sebebi ile ailelerin çocuklarına karşı bakış açılarında değişiklik olabilir. Özellikle down sendromlu çocuğu olan ailelerin en büyük yanılgısı bilgi eksikliğidir.

DOWN SENDROMU NEDİR?

En basit ve kısa anlamı ile ifade etmek gerekirse:

Down Sendromu, bazı çocukların vücudunda olması gereken hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozom olarak 47 kromozoma sahip olması durumudur. Down sendromunu bir hastalık olarak görmemelisiniz, çünkü down sendromu genetik bir farklılıktır.

DOWN SENDROMUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Down sendromuna neden olan faktörler arasında en belirleyici faktör olarak annenin yaşı, radyasyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi birbirinden farklı pek çok tez ortaya atılmıştır. Ancak bu tezlerin bilimsel olarak kesinleşmiş bir doğruluğu bulunmamaktadır. 21. kromozom çiftinin bir kısmının veya tamamında ekstra bir kromozom kopyasının meydana gelmesi ile ortaya çıkar. Bu durumun nedeni; döllenme öncesinde ya da döllenme esnasındaki hücre bölünmesinde ortaya çıkan sperm ya da yumurta hücresinde oluşan kopya kromozom ile 46 yerine 47 kromozomun bulunmasına sebep oluyor.

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Bu genetik farklılığına sahip olan çocuklar genel olarak kilo ve boy açısından diğer çocuklara göre çok daha yavaş büyürler. Aynı zamanda yaşıtlarına göre daha yavaş öğrenirler. Problem çözme ve karar verme aşamalarında zorluk çekerler. Zeka seviyeleri diğer çocuklara ve yetişkinlere göre daha düşük kalmaktadır. Fakat bu durumun daha iyi bir hale gelebilmesi için çeşitli eğitimlere katılım sağlanarak down sendromlu çocuğun zeka seviyesinde iyileşmeler olabilir. Normal hayatlarına devam edebilmeleri için fizik tedavi, özel eğitim ve dil terapisine ihtiyaç duyacaklardır.

Down sendromlu çocukların ve ailelerinin yaşamlarını daha kolay bir hale getirebilmek için profesyonel kişilerden programlı ve düzenli bir şekilde yardım almaları gerekmektedir. Bu sayede down sendromlu çocuklar hayatlarını kendi başlarına daha rahat bir şekilde devam ettirebilir hatta ve hatta meslek sahibi bile olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Astım Belirtileri başlıklı makalemizde astım belirtileri, çocuk sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

77
73 Paylaşım, 77 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir