down-sendromlu-cocuklar-min

Down Sendromlu Çocuklar


Bugünkü yazımda sizlere çevrenizde sıkça gördüğünüz, hatta iş hayatına bile dahil olan down sendromlu çocuklar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Herkesin çocuğu kendine güzel ve özeldir. Fakat bazı rahatsızlıklar sebebi ile ailelerin çocuklarına karşı bakış açılarında değişiklik olabilir. Özellikle down sendromlu çocuğu olan ailelerin en büyük yanılgısı bilgi eksikliğidir.

DOWN SENDROMU NEDİR?

En basit ve kısa anlamı ile ifade etmek gerekirse:

Down Sendromu, bazı çocukların vücudunda olması gereken hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozom olarak 47 kromozoma sahip olması durumudur. Down sendromunu bir hastalık olarak görmemelisiniz, çünkü down sendromu genetik bir farklılıktır.

DOWN SENDROMUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Down sendromuna neden olan faktörler arasında en belirleyici faktör olarak annenin yaşı, radyasyon, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi birbirinden farklı pek çok tez ortaya atılmıştır. Ancak bu tezlerin bilimsel olarak kesinleşmiş bir doğruluğu bulunmamaktadır. 21. kromozom çiftinin bir kısmının veya tamamında ekstra bir kromozom kopyasının meydana gelmesi ile ortaya çıkar. Bu durumun nedeni; döllenme öncesinde ya da döllenme esnasındaki hücre bölünmesinde ortaya çıkan sperm ya da yumurta hücresinde oluşan kopya kromozom ile 46 yerine 47 kromozomun bulunmasına sebep oluyor.

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Bu genetik farklılığına sahip olan çocuklar genel olarak kilo ve boy açısından diğer çocuklara göre çok daha yavaş büyürler. Aynı zamanda yaşıtlarına göre daha yavaş öğrenirler. Problem çözme ve karar verme aşamalarında zorluk çekerler. Zeka seviyeleri diğer çocuklara ve yetişkinlere göre daha düşük kalmaktadır. Fakat bu durumun daha iyi bir hale gelebilmesi için çeşitli eğitimlere katılım sağlanarak down sendromlu çocuğun zeka seviyesinde iyileşmeler olabilir. Normal hayatlarına devam edebilmeleri için fizik tedavi, özel eğitim ve dil terapisine ihtiyaç duyacaklardır. Down sendromlu çocukların ve ailelerinin yaşamlarını daha kolay bir hale getirebilmek için profesyonel kişilerden programlı ve düzenli bir şekilde yardım almaları gerekmektedir. Bu sayede down sendromlu çocuklar hayatlarını kendi başlarına daha rahat bir şekilde devam ettirebilir hatta ve hatta meslek sahibi bile olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde depresyon, kişilik bozukluğu ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

77
73 paylasim, 77 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı