Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2017

Dublin Nasıl Bir Şehirdir

Dublin Nasıl Bir Şehirdir

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dublin 921 km2 yüz ölçümü ve 1 milyonu aşkın nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehri durumundadır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan kentin Vikingler zamanında kurulduğu tahmin edilmektedir. Dublin, İrlanda dilinde “siyah havuz” anlamına gelmektedir. Yılda 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Dublin, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’nın en fazla turist ağırlayan şehridir.

 

Coğrafi Konumu ve Özellikleri

 

İrlanda’nın doğu kıyısının ortasında, Liffey Nehri’nin ağzında bulunan şehir kuzey ve güney yakası olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu adlandırma şehrin bu iki yakasının nehre göre konumuna göre yapılsa da aslında bunun sınıfsal ve kültürel bir anlamı da vardır. Yerleşik algıya göre, Güney Dublin; zengin, ukala ve serbest yaşam tarzına sahip bireylerden oluşurken, Kuzey Dublinliler; fakir, endüstriyel ve sıradandır. Fakat bu tarz bir genellemenin ne derece sağlıklı olduğu tartışmalı bir konudur.

 

İklimi

 

Denize yakın bir noktada olmasından ötürü Dublin, genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. İrlanda’nın batı tarafları yoğun biçimde yağış alırken Dublin’in kışları ılık, yazları ise serin geçmektedir. Aylara göre en düşük sıcaklık ortalaması 8 (Aralık, Ocak ve Şubat ayları), en yüksek ayın ortalaması (Temmuz Ayı) ise 20 derecedir.

 

Gezip Görmeye Değer Yerler

 

Dublin’e giderseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler şunlardır: Trinity College, Book of Kells, National Museum of Ireland, St. Stephens Green, St. Patricks Cathedral, Dublin Castle, Chester Beatty Library, Christ Church Cathedral, Guinnes Storehouse, Old Jameson Distillery, Kilmainham Gaol, Phoenix Park ve Dublin Zoo.

 

Meraklıları İçin James Joyce Centre

Bir önceki yazımız olan Köpeklerde Gençlik Hastalığı başlıklı makalemizde gençlik hastalığı, gençlik hastalığı nedir ve gençlik hastalığı tedavileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz