dudaklariniz-kurudugu-zaman-ne-yapmalisiniz

Dudaklarınız Kuruduğu Zaman Ne Yapmalısınız?


İlk olarak dudak kuruması neden olan şeyin susuzluk olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer dudaklarınızın kurumasını istemiyorsanız, mutlaka günlük olarak yeteri miktarda su tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Peki, dudaklarınız kuruduğu zaman ne yapmalısınız?

Dudak Nemlendiricisi

Piyasada birçok dudak nemlendiricisi ve dudak balsamı bulunuyor. Fakat sizin gerçekten ihtiyacınız olan nemlendirici ya da balsamı bulmanız gerekiyor. Eğer dudaklarınız kuru ve çatladıysa hem yenileme hem de tedavi etme özelliği olan bir dudak balsamı satın almalısınız. Yaz ayları için içerisinde güneş koruma özelliği bulunan bir tane dudak nemlendiricisi edinmenizde fayda var. Diğer bir yandan bu ürünü sürmeden önce nazik bir şekilde dudaklarınızdaki ölü deriyi arındırmak için peeling uygulaması yapmanız gerekiyor.

Dudaklara Peeling Uygulaması

Dudaklarda kurumaya bağlı olarak ortaya çıkan ölü deriyi arındırmak için alttaki deriye biraz nefes aldırmak gerekiyor. Aynı zamanda dudakta bulunan damarlardaki kan akışını da hızlandırmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için bir diş fırçası ile özellikle banyodan sonra tamda deriniz yumuşamışken yavaş ve dairesel hareketler ile dudaklarınızı fırçalamanız çok etkili olacaktır. Başka bir çözüm ise şeker ile dudaklara peeling yapmak olacaktır. Daha sonra dudaklarınıza bal sürebilirsiniz. Neden mi? Çünkü balın nemlendirici ve tedavi etme gibi harika bir özelliği var.

Dudaklara Aloe Vera Bakımı

Aloe vera bitkisinin muhteşem ve iyileştirici özelliklerinden birini daha sizlerle buluşturuyoruz. Çatlayan ve yara olan dudaklarınıza aloe vera jel sürün. Bu sayede dudaklarınızı hem nemlendirecek hem de çok kısa bir sürede tedavi edecektir.

Dudakları Yalamayın

Dudak kuruması nedenlerinden biri olduğu gibi, hepimizin yaptığı en büyük hatadır bu aslında. Dudaklarınızı yalamayın! Aksi takdirde dudaklarınızdaki nemin çok daha hızlı bir şekilde kaybolmasına neden olursunuz. Diğer bir yandan alacağınız vitaminlerde bu noktada çok önemlidir. Özellikle B vitamini almaya dikkat edin. (dereotu, ceviz, bulgur, süt, et)

Ağızdan Nefes Almak

Sürekli ağızdan nefes almak hem dudaklarınızın hem de diş etlerinizin kurumasına neden olur. Özellikle diş etleri kuruduğu zaman ileri aşamada diş eti çekilmeleri ortaya çıkar. Bu yüzden kendinizi burundan nefes alma konusunda eğitmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Güzelliğe Dair Küçük Bilgiler başlıklı makalemizde cilt bakımı, makyaj ve vücut bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

103
100 Paylaşım, 103 Beğeni

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aloe Vera hem cilt için hemde dudaklar için Harika bir nemlendirici aloe veranın bitkisinden elde ederek kullanıyorum ☺️