Dünyadan Yiyeceklerle İlgili Batıl İnançlar


Güney Amerika’da: Ekşi Üzüm Yemek

Güney Amerika’da yeni yıla girerken insanlar 12 adet üzüm yiyorlarmış. Neden mi? Her üzüm tanesi 1 ayı sembolize ediyormuş. Yenilen üzüm tanelerinden ekşi olanları kişiye denk gelirse, o ayın kötü geçeceğinin işaretiymiş. 🙂 Bu batıl inanç her yeni yıla girerken gece yarısında yeniden canlanırmış. Yalnızca Güney Amerika değil, başta İspanya olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkelerinde de bu inanış yaşatılmaya devam ediyor.

Evlilik Teklifleri Tehlikede: Sütü Çaydan Önce Koymak

Yok artık dedirten bir batıl inanç ile devam ediyoruz. 🙂 Başta İngiltere olmak üzere çayını süt ile birlikte içen ülkelerde sütü, çaydan ve şekerden hemen önce koymanın evlilik teklifi almanızı zorlaştırdığına dair ciddi bir inanış var. Hatta ve hatta kimi yerlerde asla evlenemeyeceklerine dair söylentiler bile geziyor. Çayı şekeri koyun, daha sonra sütünüzü eklersiniz. 😉

Aman Aralar Bozulmasın: Arkadaşına Acı Biber Ver

Tıpkı bıçak vermek gibi arkadaşların birbirlerine acı biber uzatması hem tartışma çıkmasına hem de arkadaşlıklarının bozulmasına delalet edermiş. Latin Amerika ülkelerinde geçerli olan bu inanışta, biber ne kadar acı ise ilişkilerinin bozulma ihtimali o kadar fazla olurmuş. Boşuna demiyorlar: tatlı yiyelim, tatlı konuşalım diye! 🙂

Daha Fazla Balık Mı? : Gemilerde Muz Bulundurmayın

İngilizler, balığa çıktıklarında botlarında asla ama asla muz bulundurmazlarmış. Botun içinde muz bulundurmanın hem kötü şans getireceğine hem de eğer botta muz var ise balık avının ve deniz yolculuğunun iyi geçmeyeceği inancı çok etkiliymiş. Yani bir İngiliz’in botuna binmeye niyetiniz varsa, aman diyelim yanınızda muz bulundurmayın! 😀 Balık avının kötü geçmesinden sorumlu siz olursunuz, bizden söylemesi… 😉

Cüzdanın Kabarma Sırrı: Kahvenin Üzerindeki Baloncuğu İçmek

Diğer bir batık inanışa göre, kahvenizin üzerinde oluşan baloncukları söndürmeden çay kaşığı ile alarak yutarsanız, yakın zamanda bol para kazanacaksınız anlamına gelirmiş. Bu inanış Uzakdoğu kültürlerinde oldukça yaygın bir inanıştır.

Yalnızca Biz Yapmıyormuşuz: Ladese Tutuşmak

Yemek yerken tavuktan çıkan lades kemiğinin iki ucundan tutup çekmek, ‘Ladesin ladesi olsun mu?’ demek yalnızca bize özgü bir davranış değilmiş. 🙂 Hem Amerika hem de İngiltere’nin bazı bölgelerinde ladese tutuşmak yalnızca bir eğlence biçimi değil, ayrıca şans ile ilgili bir inanışı temsil etmekteymiş. Lades kemiğinin uzun tarafı kime denk gelirse veya kim o tarafı kırmayı başarabilirse, o kişiye iyi şans getireceğine inanılıyor. Kim bilir, belki de gerçekten bu yöntem uğur getiriyordur.

Uzun Ömrün Sırrı Çin’de: Noodle’ı Kesmeden Yemek

Hem sağlıklı hem de uzun yaşamlarından tanıdığımız Çin halkı, yedikleri noodle’lar ile ilgili çok farklı bir inanca sahipmiş. Noodle, uzun ömrün temsilcisi olarak kabul edilmekteymiş. Çin’de noodle hüpletilerek yeniyor. Tek parça halinde yenmez de kesilerek yenir ise o zaman ömrün kısalacağına dair bir batıl inanca sahipler.

Aşık Olanlara Duyurulur: Portakal Ver

Birine sırılsıklam aşıksınız. Ona olan aşkınızı anlatabilmek ve onun da size aynı şekilde aşık olmasını çok mu istiyorsunuz? Asya’daki batıl inanca göre, birine portakal vermek bunların hepsini sağlamaya yetiyor. İnanışa göre aşık olduğunuz insana portakal vermek, onu ne kadar sevdiğinizin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca aşık olduğunuz kişinin de size aşık olmasını sağladığına inanılıyor.

Kötü Ruhları Kovmak: Soğan Pişirmek

Avrupa ve Amerika’da pek çok inanışa göre, evde kötü ruhlar barınmaktadır. Bu ruhları evden kovmak için pişmiş soğan kullanılmaktadır. Hafif pişmiş soğanlar, açık pencerenin kenarına konulur ve çıkan koku sayesinde kötü ruhlar evi terk edermiş.

Biri Aşk, Diğeriyse Uğursuzluk: Yemeği Bol Tuzlu Yapmak/Tuzun Saçılması

Rus inancına göre, aşık insan aşkının göstergesi olarak yemeğini bol tuzlu yaparmış. Bu şekilde aşkları çok daha fazla güçlenir ve karşısındakini ne kadar sevdiğini attığı tuz oranı ile ispat edermiş. Bu sebeple yeni gelinler veya yeni gelin olacak kişiler eşlerin ya da sevgililerine normalden çok daha fazla tuzlu yemekler yapıp yedirirmiş. Bir başka inanç ise, tuzun yere saçılmasının uğursuzluk getirdiğine dairdir. Eğer tuz yere dökülürse ve etrafa saçılırsa, o insanın başına yakın zamanda büyük bir şanssızlık veya çok büyük bir uğursuzluk gelecek demektir.

Bizde batıl inançların yalancısıyız, inanmak size kalmış. 🙂

Bir önceki yazımız olan Harry Potter'ın İki Yeni Kitabı Geliyor başlıklı makalemizde kitap ve kültür ve sanat hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

102
99 paylasim, 102 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı