Dünyanın En Güzel Sürgün Adası


Prison Adası eşsiz plajı, dev kaplumbağaları ve tarihi hapishanesi ile dünyanın her yerinden turistlerin uğrak merkezi haline geldi.

1860 yılına kadar kimsenin yaşamadığı Prison Adası, Zanzibar’ın ilk sultanı olan Majid Bin Said zamanında Araplara satılmıştır. Onlarda bu adayı isyancı köleleri köle pazarından satmadan ya da başka ülkelere göndermeden önce hapis etmek için kullanmaktaydı. Adanın adı tarihteki bu işlevinden dolayı gelmektedir.

Prison Adası 1891 yılında İngiliz yönetimine geçmiştir. Prison Adası İngiliz Başbakanı Lloyd Mathews adayı Arap sahiplerinden satın alınmış ve ağır suçluları hapis ettirmek için buraya bir hapishane inşaat edilmiştir. Hapishane inşaatı bitse bile, hiçbir zaman bu işlevde kullanılmamıştır.

Zanzibar Adası’nda yayılan sarıhumma salgını sonrasında Prison Adası İngiltere’nin Batı Afrika’daki kolonilerinin karantina merkezi olarak kullanılmaktaydı. 1923 yılında ise burada bulunan hapishane hastaneye dönüştürülmüştür. Adanın adı ise Karantina Adası olarak değiştirilmiştir.

Prison Adası eşsiz plajı ve turkuaz denizi ile Avrupalı turistlerle Zanzibarlıların turizm merkezine dönüşmüştür. Adada bulunan hapishane ise turistik tesis olarak kullanılmaktadır. Prison Adası haritalarda haritalarda Changuu Adası olarak da geçmektedir. Adaya bölgede çok sık rastlanan Changuu balığının adı verilmiştir. Fakat ada turistler tarafından hala Prison Adası olarak adlandırılmaya devam ediyor.

Zanzibar Adası’nın batı kıyısında yer alan merkez Stone Town’un yaklaşık 6 km açığında yer alan Prison Adası’na ulaşım ise balıkçı tekneleriyle sağlanmaktadır. Adanın uzunluğu 800 metre genişliği ise 230 metredir. Adanın bir diğer cazibesi ise dev kaplumbağalarının olmasıdır. Bugün en yaşlısı 193 yaşında olan bu kaplumbağaların bulunduğu tabiat parkını 4 dolar gibi bir ücret ödeyerek ziyaret edebilmeniz mümkün.

Bu meşhur kaplumbağalar, eski zamanlarda Şeyşeller’in İngiliz valisi tarafından hediye olarak adaya gönderilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Yangından Sonra Gözleri Mavi Oldu başlıklı makalemizde çocuk ve sendrom hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
87 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı