Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2017

Ebeveynler Arası İletişim Çocuğu Nasıl Etkiler ?

Ebeveynler Arası İletişim Çocuğu Nasıl Etkiler ?

Aile içinde evlilik ilişkileri, anne-baba-çocuk ilişkileri, kardeş ilişkileri olarak üç ayrı ilişki şekli vardır. Bu başlıktaki ilişkiler hem birbirini etkiler hem de birbirinden etkilenir. Anne babanın iletişimi ne kadar iyiyse çocukta bu bağdan nasibini alacaktır. Anne- Baba ve çocuk ilişkisini hangi yollar etkiler? İki şekilde yaklaşım vardır.

 

  1. Yaklaşım: Bir evlilik sonrasında mutlu olarak yaşayan ve birbirlerini destekleyen anne ve babalar, çocukların ihtiyaçlarına, onların isteklerine karşı oldukça duyarlı ve olumlu ilişki kurarlar. Kötü bir evlilik geçiren anne babalar evde işte yaşadığı sorunlar, yaşadığı gerginlikler ve çektiği sıkıntılar sebebiyle çocuklarına karşı oldukça ilgisiz ve sevgisiz olabiliyorlar. Karı koca arasında yaşanan duygular ebeveyn çocuk ilişkisini dört şekilde etkiliyor. Bunlar:

 

– Evlilik ilişkisinde sıkıntının çocuğa yöneltilmesiyle

– Çocuğun, anne-babasının model oluşturduğu davranışları öğrenmesiyle

– Evlilik uyumsuzluğunun, anne-babanın çocuk yetiştirme biçimi etkilemesiyle

– Evlilik ilişkisinde ve anne baba çocuk üçlüsünde yaşanan problemlerin stres oluşturmasıyla

 

  1. Yaklaşım: Evliliğini stresli olarak geçiren anne-babalar, birbirlerinden alamadıkları sevgi ve ilgiyi almanın yolu olarak çocuğa yönelirler. Bu yüzden anne-babaların yaşadığı sorunlar sebebiyle ilişki kurmak için çocuklarıyla daha güçlü bir bağ kurdukları ortaya çıkar. Ayrıca doğumdan önce evlilik ilişkileri iyi olan ailelerde, çocuk olduktan sonra çocuğun evlilik ilişkisine bir engel olabileceğini düşünerek gerilim oluşacağını düşünürler.

 

Çocuklar anne-baba arasındaki çatışmayı nasıl algılar?

 

Çocuklar genelde şu üç soruyu kendilerine sorarlar. “ne oluyor? niçin oluyor?, ne yapabilirim?”.

 

Anne-babaların çocukları için en azından şunları yapması gerekir;

 

-Anne-baba yaşadığı evlilik ilişkilerinde sorun yaşıyorlarsa, öncelikle bu durumu halletmeleri gerekir ki bu durum çocuğa yansımasın.

-Oluşan tartışmaların, çatışmaların doğal bir şey olduğunu kabul etmek gerekir, Aksi halde şiddete başvurulmamalıdır.

-Çocukların anne-babaların anlattıkları şeylerden çok hal ve hareketleri yani davranışlarından etkilendikleri unutulmamalıdır.

-Yapılan tartışma, çatışma mutlaka çözüme kavuşmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebekler Veya Çocuklarla Market Alışverişi başlıklı makalemizde çocuğunuzla alışveriş yapmak, bebeğinizle alışveriş yapma deneyimi ve çocuklarla alışveriş yapmanın zorlukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz