Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2017

Egenin İncilerinden Bademli Köyü

Egenin İncilerinden Bademli Köyü

Dikili’nin güneybatı yönünde 10 km mesafede bulunan bu köy özellikle deniz kenarındaki yemyeşil zeytinlikleri ile doğallığın tam karşılığına bizlere gösteriyor. Bu köy hem yerli hem yabancı turistlere günlük, kısa dönemlik veya yaz sezonu ağırlıyor.

 

Eskiden “yolların bittiği yer” olarak anılan Bademli Köyü artık bu adından kurtularak uğrak noktası olmuş ve gezi listelerine adını yazdırmıştır. Kıyı için doğru geniş bir kanal gibi deniz konumlanmasından dolayı “Dalyan” olarak bilinir.

 

Bademli Köyü’nü meşhur eden iki ada; Kalem Adası ve Garip Adadır. Bu adalar dünyaca ünlüdür ve Yunanca adı ile Anginnsai Adaları yani ışık saçan anlamına gelir.

 

Osmanlı Dönemi Bademli Köyü

 

Osmanlı döneminde Türk-Yunan ortak köyü olmasından dolayı köyde Yunan havası da hakimdir. Her iki kültüre hitap eden kahveler ve meyhaneler mevcuttur. Uzunca bir süre bu iki toplumun burada dostça yaşaması mübadele dönemine kadar sürmüştür. Bu dönemde köydeki Yunanlılar Midilli Adasına giderken yerlerine Yunan adalarındaki Türkler yerleşmiştir. Bademli Köyü hemen deniz kenarında yer alan kaplıcalarından dolayı deniz suyu oldukça sıcaktır.

 

Köy halkının geçim kaynağı bölgenin ünlü zeytin ağaçlarıdır. Bununla beraber hayvancılık ve balıkçılık sahil köyü konseptini tamamlar. Ayrıca son zamanlarda gelişen turizm de geçim kaynakları arasına girmiştir.

 

Köyün Ziyaretçileri

 

Yatçıların son yıllarda ilgisini çeken eğenin incilerinden bademli köyü, teknelerin uğrak noktası olamaya başlamıştır. Bir yandan köyün yeşil mavi güzelliği diğer yandan Midilli adası ile yatçılar mükemmel noktada demir atmaktadırlar.

 

Köy muhtarlığı ve Bademli Kültür Sanat ve Gelişim Derneği tarafından her yıl Ağustos ayında Bademli Festivali düzenlenir. Yolunuzu mutlaka düşürmeniz gereken bu köyün ünlü Koruk Şerbeti’ni tatmadan Bademli Köyü turunu bitirmiş sayılmazsınız.

Bir önceki yazımız olan Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir? başlıklı makalemizde Lofoten Adaları ve Lofoten Adalarına Gidilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz