egzersiz-yapan-hamileler-dikkat

Egzersiz Yapan Hamileler Dikkat!


Ağır Kaldırmayın

Anne adayları karınlarındaki bebek nedeni ile zaten yük taşıyor ve sıklıkla sırt ağrısı çekiyor. Bu yüzden bu durumu arttırmaya hiç gerek yok. Çok çok ağır olmamak koşulu ile alışveriş torbaları ya da bebek taşımak herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat taşırken dizlerinizden güç alarak, ağırlığınızı bacaklarınıza vermeniz daha doğru olacaktır.

Sürekli Ayakta Kalmayın

Hamileliğin her döneminde anne adayı aşırı yorucu işlerden kesinlikle uzak durmak zorundadır. Bedenini, özellikle de karın bölgesini zorlayarak bebeğe zarar verebilecek hiçbir harekette bulunmaması gerekir. Çok uzun süre ayakta kalmamalı, yürüyüş yaparken her 15 dakikada bir kısa molalar vermelidir.

Kontrollü Olarak Spor Yapın

Bilinçsiz bir şekilde yapılan egzersiz hareketleri, özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında düşük gibi acı bir sonuca neden olabilir. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak yararlı bir şeydir. Fakat mutlaka bu konuda doktora danışmak gerekir. Kontrollü bir şekilde spor yapılması, anne adayları açısından çok yararlı olacaktır.

Çift Kişilik Beslenmeyin

Çoğu anne adayı ne yazık ki 2 kişilik beslenmesi gerektiğini düşünmektedir. Oysa ki hamilelik boyunca alınan kilolar, doğum esnasında çeşitli problemlere yol açabilir. Bu yüzden doktorun önereceği kiloyu çok fazla aşmamanızda fayda var. Bir anne adayının 9 ay boyunca alacağı kilo ortalama olarak 11 ila 15 kilo arasında olmalıdır. Bu rakam, annenin kilosu ve boyuna göre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalmak İsteyenlere Özel Menü başlıklı makalemizde hamile kalmak ve hamile kalmak için beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
82 Paylaşım, 86 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir