ehliyet-sahibi-olan-suruculere-saygi-egitimi-verilecek

Ehliyet Sahibi Olan Sürücülere ‘Saygı Eğitimi’ Verilecek


Milli Eğitim Bakanlığı, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile birlikte yaptığı protokol doğrultusunda yepyeni bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu çalışma ile karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik problemlerine karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması adına Türkiye genelinde 25 milyon ehliyet sahibi sürücüye ‘saygı eğitimi’ verilmesi düşünülüyor. Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki adap ve trafik, trafikte hak ihlalleri, trafikte temel değerler, trafikte empati ve iletişim, trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi gibi temel başlıklarında ele alınması öngörülüyor.

NELERE DİKKAT ÇEKİLECEK?

Eğitimlerde aynı zamanda yayalara öncelik verilmesi, sürücünün araç kullanırken yapacağı kural ihlalinin sonucunun yalnızca maddi cezası bulunduğunu düşünmemesi, kendisinin veya sevdiklerinin canını tehlikeye attığının da farkında olması gerektiği gibi önemli konulara dikkat çekilecek.

KAMU YARARI GEREĞİNCE BU KURSLAR ÜCRETSİZ OLACAK

Protokol çerçevesinde, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan yurt genelindeki 3 bin 500 özel motorlu taşıt sürücü kurslarında verilecek olan saygı eğitimleri, kamu yararı gereğince ücretsiz bir şekilde düzenlenecek. Kurslarda verilecek olan programın ise 4 saat olması planlanıyor. Bakanlık, saygı eğitimlerine öncelikle kamu kurumlarında görev yapan sürücülerden başlamayı planlıyor. Bu eğitimlerin yaklaşık 1 ay içerisinde uygulamaya konulması bekleniyor.

25 MİLYON EHLİYET SAHİBİNİN TAMAMINA EĞİTİM VERİLECEK

Daha sonra ise isteğe bağlı bir şekilde illerdeki belirli yaş grubu aralığında ehliyeti bulunanlara eğitim verilmesi sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı daha sonra yapacağı çalışmalar ile Türkiye genelindeki 25 milyon ehliyet sahibinin tamamına saygı eğitimlerinin verilmesini hedefliyor. Bakanlık aynı zamanda çeşitli zamanlarda video, afiş, el ilanı, billboard, broşür ve kamu spotu gibi tanıtım araçları ile birlikte oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyor. Protokolün yürütülmesi için ayrıca il ve ilçelerde yürütme kurulları oluşturulması sağlanacak.

EĞİTİME KATILANLARA AYRICA SERTİFİKA VERİLECEK

Bakanlık, eğitime katılan sürücülere ayrıca sertifika verilmesi için hazırlıklarını yürütüyor. Sürücülere verilecek bu saygı eğitimi sayesinde hem huzurlu hem de güvenli bir trafik akışının sağlanması hedefleniyor. Ayrıntılar ilerleyen zamanlarda MEB tarafından açıklanacak.

Bir önceki yazımız olan Çağatay Ulusoy Aşkını 'İçerde' Buldu! başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

114
113 paylasim, 114 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı